Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Влада испунила обавезу проистеклу из Одлуке Скупштине Србије о Космету

Влада испунила обавезу проистеклу из Одлуке Скупштине Србије о Космету

Београд, 14. септембар 2006. године - Министар за државну управу и локалну самоуправу у Влади Републике Србије Зоран Лончар саопштио је да је Влада на данашњој седници, у циљу испуњавања обавезе која је проистекла из Одлуке Скупштине Србије да у најкраћем року буде донет нови устав у који ће бити уграђен став да је Косово и Метохија саставни део Републике Србије, донела Закључак о допуни Предлога устава Републике Србије.

Лончар је на конференцији за новинаре, одржаној након седнице Владе, подсетио на то да се ова допуна односи на Нацрт устава који је Влада усвојила 2004. године и изразио уверење да ће оваква допуна ојачати преговарачке позиције српске стране у наставку преговора о будућем статусу Космета јер ће посведочити о потпуном политичком јединству власти у Београду по том питању.

Министар је истакао да ће у наредном периоду Влада учинити све како би устав био брзо донет и како би се на референдуму о највишем правном акту и народ Србије изјаснио о томе да је Косово и Метохија саставни део наше државе.

Према његовим речима, Влада је уверена у то да ће одзив грађана који ће изаћи на овај референдум бити историјски, односно да ће излазност процентуално бити много већа него што је то до сада забележено.

Лончар је навео да је Влада данас усвојила и текст Споразума о успостављању специјалних паралелних односа између Републике Србије и Републике Српске, чиме је показала да је потпуно посвећена поштовању и спровођењу Дејтонског мировног споразума.

Србија, као једна од потписница, има обавезу да се овај споразум у потпуности спроводи, објаснио је министар и најавио да ће Споразум о паралелним везама Републике Србије и Републике Српске у име Србије потписати председник Владе Војислав Коштуница и председник Републике Борис Тадић 26. септембра у Бањалуци, када ће бити потписано и више билатералних споразума.

Орган који ће се старати о спровођењу поменутог споразума биће Веће за спровођење споразума, чији ће чланови бити потписници овог документа, односно председници република и влада двеју земаља, указао је Лончар.

Министар привреде Предраг Бубало навео је да су данас усвојене и две одлуке које се односе на даљи процес приватизације НИС-а, и то Решење о давању сагласности на иницијативу за покретање поступка приватизације у Друштву за истраживање, производњу, прераду, дистрибуцију нафте и нафтних деривата, истраживање и производњу природног гаса Нафтне индустрије Србије, као и Решење о проценту капитала који се продаје и који износи 25 одсто.

Он је такође нагласио да је данас донета и Одлука о продаји државног капитала у компанији “Мајевица холдинг” из Бачке Паланке.

Кад је реч о паралелним везама Србије и Републике Српске, Бубало је истакао да је усклађен програм за лизинг продају наших пољопривредних машина, уз напомену да је током последње посете делегације Владе Србије Републици Српској потписан Споразум о испоруци 300 трактора ИМТ.

Министар је најавио да ће 26. септембра први трактори бити предати Републици Српској, односно лизинг организацији из Бијељине.

У посету Републици Српској са државном делегацијом кренуће и велика делегација српских привредника, указао је Бубало и оценио да ће то допринети даљем унапређивању билатералних односа двеју земаља.

Према његовим речима, међу њима ће бити и представници Телекома Србије, који су заинтересовани за приватизацију Телекома Српске, затим Комерцијалне банке, која ће отворити филијалу у РС, као и Дунав осигурања.

Бубало је саопштио да је данас усвојен и Споразум о социјалном осигурању између Републике Србије и Републике Црне Горе, као и Закључак у вези са информацијом о донацији Владе САД у циљу израде студије о изводљивости за изградњу постројења за комбиновану производњу топлотне и електричне енергије.

Ово постојење, капацитета од 100 до 150 мегавата, било би изграђено у околини Ниша и радило би на природни гас, објаснио је министар.

Истовремено, он је подсетио на то да је планирано да се са Гаспромом направи гасовод од границе са Бугарском до Ниша, где ће бити смештен овај енергетски капацитет.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs