Заједнички рад Града Београда и Министарства просвете и спорта на унапређењу школског и предшколског образовања
Београд, 15. септембар 2006. године - Министар просвете и спорта у Влади Републике Србије Слободан Вуксановић саопштио је данас да ће ово министарство и Скупштина Града Београда убудуће заједнички утврђивати листе приоритета у унапређењу школског и предшколског образовања у главном граду.
Вуксановић је на заједничкој конференцији за новинаре са градоначелником Београда Ненадом Богдановићем оценио да је за унапређење школског и предшколског система било важно донети измене и допуне Закона о основама система образовања и васпитања, који је Влада Србије усвојила раније.
Истовремено, како је подсетио, Влада је јуче усвојила амандман на предложене измене и допуне овог закона који прецизира да ће јубиларне награде у просвети од 2007. године бити исплаћиване из републичког, а не из буџета локалне самоуправе као што је то до сада био случај.
Поводом тога, постојале су нејасноће у прописима и колективном уговору, објаснио је министар и додао да ће за ову годину ту обавезу испунити Град по важећим прописима.
Такође, Вуксановић је указао на то да на основу предложених измена Закона савети националних мањина први пут могу предлагати наставне програме и све оно што је важно за образовање деце припадника националних мањина.
Богдановић је рекао да је основни циљ заједничке политике Београда и поменутог министарства да за две до три године све школе у граду имају европски стандард и да, када је реч о предшколским установама, не буде деце која ће чекати да се упишу.
Он је нагласио да је Град у овој години у предшколски систем уложио 34,2 милиона евра и прецизирао да предшколске установе у Београду данас похађа 47.000 деце, док је око 4.000 малишана на листама чекања.
Према његовим речима, једини начин решавања овог проблема је изградња нових објеката на најугроженијим локацијама, као што су Чукаричка падина, Калуђерица, Бањица, Звездара, Раковица и Земун.
Обданишта су већ изграђена у Сремчици, Реснику, Бежанијској коси и Младеновцу, напоменуо је Богдановић и најавио изградњу нових школа у општинама Раковица, Калуђерица и Врачар.
Он је истакао да је од 280 великих школа у Београду, 178 објеката потпуно реконструисано, а да је у последњих шест година изграђено више школа него у претходних двадесет, што ће и даље бити политика Града.