Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > За одржавање референдума о новом уставу 586 милиона динара

За одржавање референдума о новом уставу 586 милиона динара

Београд, 21. септембар 2006. године - Министар финансија у Влади Републике Србије Млађан Динкић саопштио је данас да је Влада усвојила амандман на Предлог закона о изменама и допунама Закона о буџету за 2006. годину којим се обезбеђује 586 милиона динара за одржавање референдума о новом уставу Србије.

Динкић је конференцији за новинаре, одржаној након седнице Владе, напоменуо да од те суме највећу ставку представља издвајање за накнаде радницима ангажованим на спровођењу референдума, и то 219 милиона динара.

Према његовим речима, накнаде политичким странкама за спровођење кампање биће у складу са бројем мандата који имају у Скупшини Србије, док је 125 милиона динара намењено Канцеларији за сарадњу с медијима Владе Србије за медијску кампању која би позвала грађане да изађу на референдум.

Министар је указао на то да је неопходно што хитније донети нови устав како би се што пре заокружила државност Србије и омогућиле њене убрзане европске интеграције.

Он је изразио очекивање да ће се ребаланс буџета, укључујући и овај амандман, наћи следеће недеље на скупштинском разматрању.

Влада је данас донела и три нова закона из области финансија: Предлог закона о изменама и допунама Закона о порезима на имовину, Предлог закона о изменама и допунама Закона о акцизама и Предлог закона о изменама и допунама Закона о царинској тарифи, додао је Динкић.

Истовремено, он је истакао да је на данашњој седници прихваћен Предлог споразума о замени дуга између Србије и Немачке, односно између Министарства финансија и немачке Кредитне банке за развој KfW.

На овај начин Немачка ће отписати дуг Србији од 25 милиона евра, а Србија се обавезује да уложи 5,5 милиона евра из буџета у еколошки пројекат у оквиру заједничког програма рехабилитације система даљинског грејања у Србији, објаснио је Динкић.

Министар је напоменуо да ће тиме почети да се остварује план замене дела нашег дуга према Париском клубу за инвестиције и указао на значај тога што је Немачка, која је највећи трговински партнер Србије, прва прихватила да уђе у овај пројекат.

Такође, он је навео да је данас донета Уредба о додели националних пензија истакнутим уметницима, чији месечни износ неће бити мањи од 100 хиљада динара.

Критеријум за додељивање ових пензија утврдиће посебна комисија, коју ће чинити девет чланова - четири члана предлагаће Министарство културе, а пет координациони одбор уметничких удружења, рекао је Динкић и додао да ће након што комисија утврди предлог Влада донети решење о додели ових пензија.

Према његовим речима, националне пензије исплаћују се у виду доживотног месечног новчаног примања, а средства за исплату обезбеђена су у овогодишњем буџету.

Влада је на данашњој седници, на предлог Министарства просвете и спорта, донела одлуку о томе да се награде наши спортисти, освајачи медаље, нагласио је Динкић и прецизирао да је за ту сврху укупно издвојено 232,5 хиљада евра за четири групе спортиста.

Министар за државну управу и локалну самоуправу Зоран Лончар оценио је на конференцији да је Влада направила корак даље у циљу доношења новог устава и организовања предстојећег референдума тиме што је унела измене у ребаланс буџета Републике Србије које ће омогућити одржавање референдума.

Лончар је истакао да се на усаглашавању одредби новог устава ради интензивно и све парламентарне странке показују добру вољу, решеност и имају потпуно конструктиван приступ да се, уз пуни консензус, што пре донесе нови устав.

Када је реч о Косову и Метохији, Влада инсистира на међународном праву, али и на томе да се покрајина мора бранити и унутрашњим правом, а најбољи начин за то је да се нови устав, у коме ће она бити саставни део Србије, донесе што пре, указао је министар.

Он је изразио уверење да ће резултат референдума, који ће уследити након доношења устава, показати да је огромна већина грађана Србије за нови устав и за то да Космет буде саставни део Србије.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs