Београд, 23. октобар 2006. године - Министар за економске односе са иностранством у Влади Републике Србије Милан Париводић и шеф Делегације Европске комисије у Србији Жозеп Љоверас потписали су данас финансијски споразум CARDS 2006 којим се Србији даје бесповратна новчана помоћ од 144 милиона евра.
 |
 |
 |
Жозеп Љоверас и Милан Париводић након потписивања Споразума |
Париводић је на конференцији за новинаре, одржаној пре потписивања споразума, објаснио да је реч о последњој транши у оквиру CARDS програма, уз напомену да ће ЕУ наставити да пружа финансијску подршку кроз претприступне инструменте ЕУ (ИПА програм).
Министар је подсетио на то да је Србија у оквиру CARDS програма до сада примила 1,124 милијарде евра и додао да је део тих средстава искоришћен за хуманитарну помоћ становништву, спречавање колапса енергетског система и снабдевање болница лековима.
Према његовим речима, средствима из CARDS програма у наредној години ће се подржати решавање егзистенцијалних питања избеглица и промовисање запошљавања, јачање државних институција - полиције, здравства и правосуђа, као и оспособљавање локалне самоуправе за побољшање пружања јавних услуга.
Такође, побољшаће се и услови за инвестирање кроз пружање подршке за раст малих и средњих предузећа и модернизацију саобраћајних коридора, као што су коридори 7 и 10, указао је Париводић.
Он је нагласио да ће Србија од 2007. до 2013. године користити средства из ЕУ, али из новог претприступног ИПА инструмента, познатијег по томе што га користе земље које су кренуле путем реформи и пуноправног чланства у ЕУ.
Истовремено, министар је оценио да се пружање бесповратне помоћи ЕУ може тумачити као јасан сигнал и уверавање да постоји подршка Уније европској перспективи Србије, чиме се остварује још један у низу корака ка интеграцији са ЕУ.
Љоверас је истакао да је Србија напредовала и да ће због тога тежиште са обнове бити пребачено на пружање институционалне подршке Србији.
У Србији настаје комплексан политички период и потребно је уложити додатни напор ка пружању даље подршке ЕУ, навео је Љоверас и изразио жељу да се преговори о Споразуму о стабилизацији и придруживању ЕУ наставе чим се за то створе услови.
Помоћник министра за економске односе са иностранством Гордана Лазаревић рекла је да ће 144 милиона евра бити искоришћено за унапређење демократске стабилности у земљи, реформу државне управе и унапређење капацитета, за друштвено-економски развој и различите резерве.
Лазаревић је навела да ће се у оквиру унапређења демократске стабилности највише радити на јачању права националних мањина и повратку избеглих и расељених лица.
Она је нагласила да је за подршку невладином сектору намењено 4,5 милиона евра, за развој и унапређење медија 2 милиона евра, а за правосуђе и јачање унутрашњих послова 11 милиона евра.
Такође, за интегрисано управљање границама предвиђено је 6 милиона евра, за мала и средња предузећа 7,5 милиона евра, за европске интеграције 4 милиона евра, за развој локалне управе 20 милиона евра, а за реформу статистичког система 1,8 милиона евра, прецизирала је Лазаревић.
Према њеним речима, као помоћ предузећима издваја се 5 милиона евра, за реформу катастра милион евра, за трговину и пољопривреду 7,5 милиона евра, за енергетику 24 милиона евра, за транспорт 5 милиона евра, животну средину 13 милиона евра, а за образовање и запошљавање 8 милиона евра.
Потписивању овог споразума присуствовали су и шеф операција Европске агенције за реконструкцију у Србији Кристос Гофас, директор Канцеларије за придруживање ЕУ Владе Србије Тања Мишчевић, као и амбасадори и представници амбасада земаља чланица ЕУ.