Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Потребно да грађани у што већем броју изађу на референдум

Потребно да грађани у што већем броју изађу на референдум

Београд, 24. октобар 2006. године - Министар рада, запошљавања и социјалне политике у Влади Републике Србије и председник Социјално-економског савета Слободан Лаловић изјавио је да је на данашњој седници овог тела оцењено да је потребно да грађани у што већем броју изађу на предстојећи референдум и потврде нови Устав Србије.

Лаловић је на конференцији за новинаре, одржаној после седнице Социјално-економског савета, рекао да су чланови овог тела подржали решења из новог Устава која се тичу права на социјални дијалог, уз напомену да у наредном периоду у развоју друштвених односа постоји могућност и начин да се поједина решења побољшају.

Председник Уније послодаваца Србије Рато Нинковић истакао је да се, према оценама чланова Уније, новим Уставом добија уређена држава са могућношћу стварања чврстог законско-правног оквира унутар којег ће се радити.

Нинковић је потврдио излазак послодаваца на референдум и додао да ће о евентуалним променама неких решења у новом Уставу бити речи после одржавања референдума.

Председник Удружења гранских синдиката "Независност" Бранислав Чанак рекао је да су представници овог синдиката приступили данашњем састанку са позиције неколико чињеница које не могу да се мењају – прве, да Србији треба Устав, и друге, да је Устав ушао у фазу у којој се на њега не може утицати.

Чанак је оценио да је данашња расправа била закаснело изношење примедби о ономе што је у Уставу могло бити решено боље и ономе што у овом документу није нашло своје место, уз напомену да је добио уверавања да ће, ако промене Устава буде било, један од приоритета бити измена онога што не задовољава синдикате.

Говорећи о решењима са којима се представници синдиката не слажу, он је као пример навео члан 82 новог Устава, који говори о социјалном дијалогу послодаваца и послопримаца (синдиката), којим се, како је оценио, укида трипартизам.

Чанак је рекао да је "ова омашка последица неискуства у социјалном дијалогу", уз оцену да у новом Уставу постоји још неколико ствари које "врло лако могу да буду тумачене према одговарајућем политичком тренутку или ужем политичком интересу".

Он је нагласио да је намера синдиката да заштите своје интересе дубље, трајније и уставније, што не значи да 28. и 29. октобра не треба испунити своју грађанску дужност.

Према његовим речима, после доста времена важно је да добијемо нови Устав који одговара данашњој Србији, а после тога ће на дневни ред бити стављена сва она питања која могу да се уреде више европски, функционалније и рационалније.

Председник Савеза самосталних синдиката Србије Његош Потежица упутио је, у име овог синдиката, позив грађанима и радницима да изађу на референдум о потврђивању новог Устава.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs