Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > Помоћ повратницима, најугроженијима и породицама несталих на Космету

Помоћ повратницима, најугроженијима и породицама несталих на Космету

Београд, 6. новембар 2006. године - Министар за рад, запошљавање и социјалну политику у Влади Републике Србије Слободан Лаловић изјавио је да је Влада Србије донела одлуку да породице повратника на Косово и Метохију које су без икаквих примања, као и чланови уже породице несталих и отетих, убудуће добијају редовну месечну новчану помоћ.

Слободан Лаловић
Лаловић је у изјави за агенцију Танјуг рекао да ће, у складу с недавном одлуком Владе да се издвоје средства за Космет, породице повратника, у зависности од броја чланова домаћинства, добијати од овог месеца од 4.500 до 9.000 динара, а чланови уже породице несталих и киднапованих у висини минималне зараде у Србији, која тренутно износи 8.600 динара.

Поводом ове одлуке Владе, Лаловић је прошле седмице посетио Осојанску долину у Метохији, где се до сада вратило око 400 повратника, међу којима има више од 60 деце.

У разговору с повратницима договорено је да се направи списак најугроженијих породица, то јест оних које немају никаква материјална примања, чиме је њихов опстанак угрожен.

Списак тих породица које немају никаква примања треба доставити Министарству рада, запошљавања и социјалне политике до 15. новембра, на основу чега ће Влада донети одлуку о висини месечних давања, додао је Лаловић.

Према његовим речима, с повратницима је договорено да сами сачине предлог о могућности да се у Осојану отвори погон за производњу пољопривредних култура, који би упослио 30 до 40 људи, чиме би се решио и проблем одрживог повратка њихових породица.

Влада Србије је спремна да издвоји почетна средства од 200.000 динара за такав пројекат, навео је Лаловић.

Повратници су указали и на потребу да им се изгради један већи објекат у коме би била смештена пошта, амбуланта, друштвени клуб, као и испостава поменутог министарства, у којој би се запослило четири до пет повратника, а на тај начин би повратници у целој Метохији имали могућност да све потребе везане за социјално осигурање решавају у Осојану.

Такође, Лаловић је посетио и општину Зубин Поток, где је с локалним руководством разговарао и о могућностима отварање радних места и покретању привреде, како би се локално становништво запослило.

Договорили смо да се преко локалне самоуправе становништво боље информише о могућности подношења захтева за кредите намењене подстицају пољопривредног развоја, које је Влада одвојила, а који стоје неискоришћени, објаснио је Лаловић.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs