Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Србија би до 2010. године требало у потпуности да примени Болоњску декларацију

Србија би до 2010. године требало у потпуности да примени Болоњску декларацију

Београд, 9. новембар 2006. године - Помоћник министра просвете и спорта за високо образовање у Влади Републике Србије Емилија Станковић изјавила је данас да би Србија до 2010. године требало у потпуности да примени Болоњску декларацију и тако усклади своје високошколско образовање с европским.

Фото: Фонет
Станковић је на конференцији "Болоњски процес у Србији: Прва година примене Закона о високом образовању" подсетила на то да је Министарство просвете и спорта од 2003. године, када је потписана Болоњска декларација, усвојило неколико правилника, међу којима и Правилник о регистру високошколских установа.

Она је навела да су формирани и Национални савет за високо образовање, као и Комисија за акредитацију, и додала да су нормативи и стандарди за акредитацију направљени у сагласности с европским критеријумима, као и да су у складу са Законом о високом
образовању.

Представник Комисије за акредитацију и проверу квалитета високошколских установа Вера Дондур рекла је да ће акредитације бити најпре додељиване вишим школама, док ће у наредне три године бити додељене и факултетима.

Дондур је оценила да ће универзитети у Србији тако имати прилику да афирмишу кадровски квалитет и квалитет студијског процеса.

Према њеним речима, акредитацији подлежу и приватне школе и факултети, а установама које не задовоље све стандарде биће упућен "акт упозорења" како би те мањкавости исправиле, при чему Комисија нема мандат да затвара високошколске установе које не испуњавају стандарде.

Представник Савета Европе Сара Китинг нагласила је да ће примена Закона о високом образовању, као и реформа виског образовања у Србији, бити разматрани у Извештају о примени болоњског процеса који ће бити представљен за месец дана.

Истовремено, она је истакла да су аутономија универзитета и његова интеграција кључни за улазак Србије у европску универзитетску заједницу и европске интеграционе процесе.

Китинг је указала на то да је Парламентарна скупштина Савета Европе покренула питање либерализације визног режима за земље западног Балкана, јер би то поспешило академску размену и имплементацију болоњског процеса у Србији.

Председник Конференције универзитета Србије (КОНУС) Дејан Поповић најавио је да би КОНУС наредне седмице требало да утврди критеријуме за усклађивање звања стечених дипломирањем пре септембра 2005. године с новим звањима која се уводе Законом о високом образовању.

Поповић је објаснио да је основно гарантовати стечена права особама које су диплому стекле према ранијим прописима, уз напомену да би у тај поступак требало да се укључи и држава јер прокламација КОНУС-а не значи ништа ако то не потврди одговарајућа одлука законодавца.

Такође, он је оценио да се реченица из Закона о високом образовању у којој се наводи да лице које је стекло диплому по старим прописима задржава право на њено коришћење мора прецизирати и додао да то може учинити законодавни одбор Скупштине Србије.

Проблем који је настао увођењем титуле мастера могуће је решити аутоматским усклађивањем раније стечених диплома с новим звањима или полагањем разлике у испитима између раније стечених диплома 7/1 степен и мастера, закључио је Поповић.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs