Београд, 24. новембар 2006. године - Министар рударства и енергетике у Влади Републике Србије Радомир Наумов изјавио је данас да је из Националног инвестиционог плана (НИП) за пројекте из области енергетике до краја 2007. године издвојено 64,5 милиона евра.
Наумов је на конференцији за новинаре прецизирао да ће поменута средства бити уложена у развој гасоводне мреже, завршетак изградње подземног складишта гаса, као и у пројекте штедње енергије и бољег искоришћавања обновљивих извора енергије.
Он је изразио очекивање да ће реализацијом пројеката у области гаса и изградњом гасовода од бугарске границе до Хрватске кроз Србију, наша земља постати регионални центар за транспорт гаса.
Министар је такође потврдио да цена електричне енергије у Србији неће бити мењана до априла наредне године и додао да ове зиме треба очекивати уредно снабдевање свих потрошача тим енергентом.
Цена струје у Србији није реална, указао је он и најавио да ће цену убудуће одређивати регулаторна Агенција за енергетику на основу утврђених методологија.
Помоћник министра рударства и енергетике Милутин Продановић саопштио је на конференцији да је у оквиру Националног инвестиционог плана предложен 21 пројекат из области гаса, и додао да су ти пројекти обухваћени Националним програмом гасификације.
Продановић је подсетио на то да је обезбеђено 11,1 милион евра за завршетак градње прве фазе подземног складишта гаса у Банатском Двору, док је за разводни гасовод Баточина-Цветојевац, који ће омогућити наставак гасификације западног и југозападног дела Србије, издвојено 4,2 милиона евра.
Према његовим речима, разводни гасоводи од Врњачке Бање до Краљева и од Врбнице до Александровца спојиће централни моравски прстен и омогућити гасификацију Бруса, Копаоника и Рашке.
Такође, Продановић је објаснио да пројекти из НИП-а обухватају и развој дистрибутивних мрежа у Војводини као и гасификацију Лознице, Ниша, Беле Цркве, Краљева и Лучана, и оценио да ће експанзија гасификације у Србији смањити потрошњу електричне енергије за грејање.
Он је најавио да ће министарства рударства и енергетике и науке и заштите животне средине покренути иницијативу с циљем да се обезбеде ванредна средства за гасификацију Панчева, како би мазутне котларнице што пре биле замењене котларницама на природни гас, као еколошким енергентима.
Помоћник министра рударства и енергетике Владан Карамарковић рекао је да је у оквиру НИП-а у 2007. години издвојено 10 милиона евра за кредитирање изградње кућа са уграђеним изолационим материјалима за смањење потрошње топлотне енергије и заштиту животне средине.
Карамарковић је нагласио да ће кредити бити бескаматни, с роком отплате од пет година и грејс периодом од две године.
Према његовим речима, обезбеђено је и три милиона евра за израду експлоатационих бушотина намењених коришћењу геотермалне енергије, као и 2,5 милиона евра за повећање енергетске ефикасности и штедњу топлотне енергије мерењем утрошене енергије калориметрима.
Министар за економске односе са иностранством и координатор у Министарству финансија Милан Париводић указао је овом приликом на то да државне инвестиције треба да буду подстицај за много већа улагања из приватног сектора.
Париводић је рекао да се Србија залаже за постизање договора с Хрватском у вези са парафирањем ЦЕФТА споразума.
Србија има разумне захтеве и доста конструктивних предлога како да на фер начин буду уређени односи између произвођача дувана у Хрватској и Србији, истакао је он.
Истовремено, Париводић је подсетио на то да је државни секретар Министарства за економске односе са иностранством Влатко Секуловић приликом посете Хрватској 20. новембра постигао договор о наставку преговора тимова Србије и Хрватске о детаљима који коче потписивање ЦЕФТА споразума.
Према утврђеној акцизној политици, подсетио је он, Србија прави разлику између домаћих и страних цигарета, па су тако акцизе за домаће цигарете ниже од увозних, што је и предмет спора са Хрватском, која не пристаје на то.
Крајњи рок за коначно усаглашавање ставова о промету дуванским производима је 12. децембар ове године, седам дана пре датума предвиђеног за потписивање ЦЕФТА споразума.