Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Србија има све више савезника у ставу и аргументима по питању Космета

Србија има све више савезника у ставу и аргументима по питању Космета

Чачак, 14. децембар 2006. године - Председник Владе Републике Србије Војислав Коштуница изјавио је данас да је уверен да ће решење за Косово и Метохију бити останак у саставу Србије јер наша земља има све више савезника у ставу и аргументима које износи за очување територијалног интегритета и суверенитета.

Војислав Коштуница на данашњој конференцији за новинаре у Чачку
Коштуница је на конференцији за новинаре, одржаној након седнице Владе у Чачку, рекао да је потребно доћи до компромисног и одрживог решења, поштујући међународно право и европске вредности.

Он је истакао да се решење не може тражити постављањем рокова и додао да су неки очекивали да се косметско питање реши брзо, па је његово решавање померено, а продужен је и мандат специјалном изасланику УН Мартију Ахтисарију.

Председник Владе је оценио да је неким званичницима јасно да је направљена грешка временским ограничавањем решавања косметског питања, као и да ту грешку не би требало понављати.

Поводом излагања генералног секретара УН Кофија Анана у којем је упутио похвале процесу демократизације на Косову, Коштуница је нагласио да би требало сачекати оцену новог генералног секретара УН с обзиром на то да се Ананов мандат ближи крају.

Када је реч о стандардима и статусу на Косову и Метохији, имамо много изјава које су несагласне са чињеницама, довољно је погледати ствари и уверити се у то да је стварност потпуно другачија, напоменуо је председник Владе Србије.

Он је указао на то да се ствари врло често постављају обрнуто и додао да се на седници СБ УН могло чути и мишљење да се решавањем статуса решавају и стандарди, уз подсећање на то да је пре неколико година став међународне заједнице и УНМИК-а био да се будући статус Космета мора тражити у испуњености стандарда.

Гесло је било стандарди па статус, а сада се то гесло претворило у статус, а стандарди могу да буду заборављени, навео је Коштуница и подсетио на недавно минирање пруге код Звечана и бројне злочине над Србима који најбоље говоре о ситуацији у јужној српској покрајини.

Истовремено, он је на конференцији истакао и да Влада Србије добро сарађује са локалном самоуправом широм земље и поновио да је извештај Европске банке за обнову и развој, према којем је Србија другу годину заредом лидер у реформама у региону, добар показатељ успешног спровођења економских реформи.

Предраг Бубало
Министар привреде Предраг Бубало рекао је да споразум са Русијом о измирењу клириншког дуга, који је парафиран а ускоро треба да буде и потписан, носи у себи решења која имају развојну компоненту.

Бубало је поновио да ће са 188 милиона долара бити покривена дуговања Србије за раније испоручени руски гас, 100 милиона долара биће искоришћено за ревитализацију шест турбина хидроелектране "Ђердап", чиме ће знатно бити продужен њен радни век, док ће између пет и шест милиона долара бити намењено за монтажу акцелератора у Институту у Винчи.

Према његовим речима, други важан споразум постигнут у Москви односи се на почетак градње гасовода преко територије Србије за испоруку овог енергента из Русије до северне Италије.

Он је навео да ће Србија од овог подухвата имати две крупне користи - неће више имати проблема у снабдевању гасом преко зиме, због чега је привреда трпела велике штете, и оствариће приход од транзита руског гаса у друге земље.

Министар је напоменуо да ће за реализацију овог пројекта на нашој територији бити уложено приближно милијарду долара.

Бубало је нагласио значај даље либерализације у размени робе са Русијом на основу Споразума о слободној трговини, од чега се очекује значајно смањење спољнотрговинског дефицита Србије.

Такође, он је рекао да ће са наше стране бити задовољена и два интереса Русије, односно Народној банци Србије дата је сагласност да московска банка може да купи део акција Агробанке, а руским партнерима ће се омогућити и учешће у приватизацији "Прве петолетке" из Трстеника.

Велимир Илић
Министар за капиталне инвестиције Велимир Илић најавио је да ће 2007. године почети реализација пројекта за изградњу акумулације "Симорачково" на Рзаву, у циљу побољшаног снабдевања водом општина Ариље, Пожега, Лучани, Чачак и Горњи Милановац.

Илић је оценио да је реч о правој капиталној инвестицији од ширег значаја, чија се вредност креће између 60 и 70 милиона евра.

Он је навео да је припремљен и концесиони уговор за градњу аутопута Хоргош - Пожега, који би требало да буде усвојен почетком јануара наредне године, уз напомену да је концесионар који је победио на тендеру прихватио све постављене услове.

Истовремено, Илић је истакао да ће до краја априла 2007. године бити завршена обилазница на магистралном путу Чачак - Пожега у Овчар бањи, а из Националног инвестиционог плана биће издвојена средства за довршење велике стамбене зграде у Чачку на локацији Гвожђар.

Министар је указао на то да је на данашњој седници Владе у Чачку са локалном самоуправом постигнут споразум о дислокацији Секретаријата за унутрашње послове у овом граду, чиме би садашња зграда била искоришћена за смештај институција из области културе.

Он је најавио и велика улагања у путеве и другу инфраструктуру на подручју Моравичког округа, посебно у општинама Лучани и Ивањица.

ФОТО ПРИЧА: Чланови Владе Републике Србије у Чачку

Председник Скупштине општине Чачак Велимир Станојевић и председник Владе Војислав Коштуница
Грађани Чачка и чланови Владе Србије
Делегација Владе Србије у посети Прехрамбено-угоститељској школи


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs