Београд, 15. децембар 2006. године - Помоћник министра здравља у Влади Републике Србије Снежана Симић изјавила је данас да Стратегија за развој и здравље младих у Републици Србији обухвата циљеве и активности за унапређење здравља младих, укључујући и њихово оспособљавање за бригу о сопственом здрављу.
Симић је на конференцији за новинаре, на којој је представљен овај документ, навела да то подразумева и унапређење квалитета, ефикасности и доступности здравствене заштите, као и изналажење нових приступа за постизање бољег здравља младих на локалном нивоу.
Она је подсетила на то да је Министарство здравља формирало експертску групу за здравље и развој младих због потребе да се отклоне нежељене последице неповољних околности у којима су се развијали и одрастали млади људи.
Истовремено, Симић је додала да је Влада на седници која је одржана 9. новембра ове године усвојила овај документ, који се заснива на основним принципима и вредностима истакнутим у међународним документима који се тичу унапређења здравља деце и младих.
Најновија истраживања у Србији показују да је здравље младих све више угрожено злоупотребом дувана, алкохола, опојних дрога, као и високим нивоом повреда међу које спадају саобраћајни трауматизам, занемаривање и злостављање, указала је она.
Симић је објаснила да су због тога кључна опредељења ове стратегије промоција здравља младих и примарне превенције, развој партнерских односа и јачање законске регулативе, при чему је посебно истакнуто савладавање изазова за здравље са којима се суочавају млади људи.
Председник Савета за права детета Владе Србије Томица Милосављевић истакао је да је здравље физичко, психичко и социјално благостање, чему теже сваки појединац и свака одговорна заједница, уз оцену да не постоји ниједан економски, историјски или национални пројекат који је могуће остварити уколико здравље грађана у тој заједници није први приоритет.
Милосављевић је подсетио на то да је Савет за права детета основан као тело које ће окупити Владин и невладин сектор и које ће грађанима послати јасну поруку да Влада препознаје своју велику обавезу у дефинисању права детета јер је то основна мисија сваког друштва.
Он је нагласио да је Савет за четири године постојања, у сарадњи са УНИЦЕФ-ом, успео да дође до једног од циљева - дефиниције Националног плана акције за децу, и додао да ако нема правовременог деловања међу децом и младима, онда нема ништа од планирања економског развоја земље јер то неће имати ко да спроведе у дело.