Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Изградња гасовода највећа будућа гринфилд инвестиција у Србији

Изградња гасовода највећа будућа гринфилд инвестиција у Србији

Београд, 21. децембар 2006. године - Министар рударства и енергетике у Влади Републике Србије Радомир Наумов изјавио је данас да потписивање Меморандума о изградњи гасовода кроз Србију представља прекретницу у свеукупном напретку у развоју наше привреде и друштва.

Радомир Наумов
Фото: Фонет
Наумов је на конференцији за новинаре одржаној после редовне седнице Владе истакао да ће потписивање овог документа омогућити да Србија из статуса крајњег корисника постане транзитна земља природног гаса, као и да ће овај гасовод, као алтернативни правац, обезбедити стабилно снабдевање наше земље овим енергентом.

Он је додао да за "Гаспром експорт" овај меморандум значи експанзију и диверсификацију путева снабдевања Европе природним гасом.

Министар је нагласио да је изградња гасовода, који ће испоручивати природни гас из Русије преко Турске, Бугарске, Србије и Хрватске до северне Италије, највећа будућа гринфилд инвестиција коју ће Србија имати и која се процењује на 1,3 милијарде долара, односно милијарду евра.

Према његовим речима, ова инвестиција значи отварање нових радних места и потпуно ангажовање свих домаћих стручних, техничких и других оператива које ће у томе учествовати.

Истовремено, Наумов је оценио да је овај документ потврда чињенице да је Србија постала земља која је политички и економски стабилна, уз напомену да највећа заслуга за његово потписивање припада председнику Русије Владимиру Путину и председнику Владе Србије Војиславу Коштуници, који су током недавног сусрета практично одредили трасу овог гасовода.

Србија је у потпуности припремљена за овај пројекат, с обзиром на то да су већ урађени пројекти дела гасовода од Димитровграда до Ниша и решени сви имовински проблеми, указао је Наумов.

Такође, он је навео да се очекује да ће већ након неколико дана од потписивања Меморандума бити формирана Пројектна група коју ће чинити представници Владе Србије, "Гаспром експорта" и "Србијагаса", а која ће у року од шест до седам месеци, а коначно са 1. јулом 2007. године, припремити сва потребна документа, анализе и студије неопходне за један овакав пројекат.

Министар за капиталне инвестиције Велимир Илић нагласио је да ће изградња гасовода кроз Србију запослити грађевинарство и читаву механизацију и подсетио на то да је завршена комплетна ревизија потребних пројеката, усвојен просторни план и обележена траса, тако да радови могу одмах да почну.

Илић је нагласио да ће ова инвестиција обезбедити доста нових радних места и додао да се процењује да ће захваљујући овом и другим пројектима предвиђеним у 2007. години бити запослено на десетине хиљада људи у Србији.

Он је тим поводом упутио позив грађанима да се припреме за предстојеће инвестиције, при чему је истакао неопходност преквалификације занимања и припреме кадрова који се могу прилагодити потребама ових послова.

Милан Париводић
Фото: Танјуг
Министар за економске односе са иностранством Милан Париводић оценио је да је реч о гринфилд инвестицији од огромног значаја за мобилисање привреде целе Србије, која нас доводи у позицију стратешког партнера европским земљама.

Париводић је подсетио на то да ће Наумов и он за неколико дана потписати и уговор о клириншком дугу са Русијом, чиме ће бити регулисан дуг Србије према Русији за испоручени гас, али и обезбеђена значајна инвестиција за обнову "Ђердапа", као и за изградњу акцелератора у Винчи.

Такође, он је указао и на важност ратификације Споразума о слободној трговини између Русије и Србије у руској Думи, што ће, како је оценио, улити још више сигурности инвеститорима.

У том смислу, једна велика француска фирма за производњу камиона веома је заинтересована за то да инвестира у Србију, како би камионе које производи извозила у Русију, а што ће јој омогућити специфичност овог споразума који имамо једино ми и земље бившег СССР-а, навео је Париводић.

Говорећи у својству координатора Министарства финансија, Париводић је напоменуо да је ово министарство дефинитивно репрограмирало и отписало 60 одсто билатералних дугова са земљама чланицама Париског клуба поверилаца, чиме је битно смањен спољни дуг Србије.

Министарство финансија ће наредне недеље, или најкасније за 14 дана, Влади Србије представити закон о денационализацији, који ће, између осталог, омогућити да Србија постане модернија и либералнија земља за пословање, истакао је Париводић.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs