Београд, 27. децембар 2006. године - Министар за економске односе са иностранством у Влади Републике Србије Милан Париводић изјавио је данас да ће страна улагања у 2006. години у Србији премашити износ од четири милијарде долара, што је 2,5 пута више него у претходној години.
Париводић је на конференцији за новинаре, на којој су представљени резултати рада овог министарства у 2006. години, истакао да већ две године заредом Србија бележи рекордне приливе страних улагања, уз напомену да је у 2004. години било 966 милиона долара директних страних инвестиција, а да су оне у 2005. повећане за 63 одсто.
Он је указао на то да је већ сада уговорено приближно 2,5 милијарди директних страних инвестиција за 2007. годину.
Према његовим речима, Влада је на предлог Министарства усвојила Стратегију подстицања страних улагања, чиме се Србија сврстала у мали број земаља које имају усвојене стратешке документе на овом изузетно значајном економском пољу.
Министар је објаснио да Стратегија јасно опредељује Србију ка слободној тржишној утакмици, заштити конкуренције, елиминацији монопола и значајном смањењу бирократског утицаја у привреди.
Париводић је оценио да је имплементацијом овог документа, широком законодавном активношћу, промовисањем Србије као доброг места за улагања, али и накнадним старањем о страним инвеститорима у последње три године изузетно унапређена инвестициона клима у Србији.
Наша земља је за унапређење пословног окружења добила бројне позитивне оцене угледних међународних економских институција, нагласио је министар и подсетио на то да је Фајненшел тајмс, на основу постигнутих економских резултата Србије, прогласио
Београд за град будућности јужне Европе за 2006. и 2007. годину, као и да је Светска банка оценила да је
Србија, у конкуренцији од 175 земаља, изборила друго место по релативном економском напретку.
Према његовим речима, Србија је према условима пословања, на листи Светске банке и Међународне финансијске корпорације за 2005/2006. годину побољшала своју позицију за 24 места, а Европска банка за обнову и развој оценила је да је
наша земља поново лидер по брзини спровођења реформи међу земљама у региону југоисточне Европе са растом бруто друштвеног производа од 6 одсто.
Париводић је истакао да је Министарство обавило суштинске реформе које треба да допринесу побољшању пословне климе, при чему је режим спољнотрговинског пословања либерализован.
Кад је реч о законодавној активности Министарства током протекле две године, он је подсетио на то да је измењен Закон о девизном пословању, да су донети Закон о арбитражи и Закон о хипотеци, као и да је Министарство израдило Предлог закона о страним улагањима.
Истовремено, Париводић је најавио да ће општи закон о реституцији, у који ће бити инкорпорирани и прописи који се односе на денационализацију градског грађевинског земљишта, Влада разматрати почетком следеће године.
Он је навео податак да је извоз у првих 10 месеци у Србији достигао 5,1 милијарду долара и да је већи за 42,3 одсто у односу на исти период прошле године, док је увоз износио 10,5 милијарди долара.
Министар је оценио да су ови резултати позитивни, али да је, упркос томе што покривеност увоза извозом износи 50 одсто, спољнотрговински дефицит и даље велики и да је због тога неопходно брзо реструктурирање српске привреде.
Говорећи о концесији за аутопут Хоргош-Пожега, Париводић је нагласио да је овај уговор пред закључењем, уз напомену да је вредност концесије 800 милиона долара.
Према његовим речима, ове године реализовано је укупно 460 милиона долара донација и закључено још нових уговора чија је вредност 300 милиона долара.
Париводић је истакао да је Министарство током ове године у сарадњи са другим министарствима израдило документ “Потребе за међународном помоћи Републике Србије за период 2007-2009. године”, у којем су представљене потребе Србије у погледу страних улагања.
Он је указао на то да је, у циљу повећања капацитета државе за пријем донација, у току процес успостављања децентрализованог система управљања помоћи из ЕУ.
У скраћеном извештају Светске трговинске организације (СТО) оцењено је да је наша земља спремна да уђе у следећу фазу приступања овој организацији, рекао је Париводић и изразио очекивање да ћемо током 2008. године постати чланови СТО.
Такође, министар је подсетио на то да је недавно потписан Споразум о слободној трговини у југоисточној Европи (ЦЕФТА) и најавио да ће овај документ бити ратификован у мају или јуну наредне године.
Париводић је додао да ће Министарство у 2007. години радити на унапређењу имиџа Србије у свету спровођењем Пројекта брендирања Србије на пољу страних улагања, извоза, туризма и дипломатског (културно-политичког) имиџа.