Вршац, 28. децембар 2006. године - Председник Владе Републике Србије Војислав Коштуница изјавио је да је на данашњој седници Владе, која је одржана у Вршцу, донет Предлог закона о територијалној организацији Србије који предвиђа да још нека места у Републици добију статус града.
Коштуница је на конференцији за новинаре, одржаној након седнице, саопштио да су донете и три важне стратегије које се односе не само на садашњост већ и на будућност Србије.
Председник Владе је прецизирао да је реч о Стратегији развоја стручног образовања, Стратегији образовања одраслих и Стратегији унапређења положаја особа са инвалидитетом, и оценио да ће оне омогућити шири оквир за законодавну активност.
Он је навео да је Влада данас донела и одлуку о томе да пољопривредницима и пензионерима исплати део дуга пре рока доспећа, уз напомену да ће четвртина дуга пољопривредним произвођачима, која је требало да буде регулисана 2010. године, бити исплаћена 15. јануара, док ће шестина укупних дуговања пензионерима бити исплаћена 10. јануара.
Истовремено, Коштуница је истакао да сарадња општине Вршац и Владе представља образац добре сарадње и додао да је на данашњој седници донета Одлука о отварању граничног прелаза за међународни ваздушни саобраћај “Вршац”, што ће представљати добру основу за развој тог подручја.
Министар за државну управу и локалну самоуправу Зоран Лончар рекао је да се Предлогом закона о територијалној организацији Србије, на основу кога ће статус града добити још 12 градова, успоставља нови систем територијалне аутономије и локалне самоуправе у Србији.
Лончар је навео да ће статус града добити Врање, Зрењанин, Крушевац, Краљево, Лесковац, Панчево, Смедерево, Сремска Митровица, Суботица, Ужице, Чачак и Шабац.
Он је указао на то да је предлог овог закона веома значајан корак конституисања Србије на новим уставним основама и подсетио на то да сада статус града имају Београд, Нови Сад, Ниш, Крагујевац и Приштина.
Према његовим речима, Влада је у изради тог законског прописа водила рачуна о афирмацији два принципа - децентрализацији власти и равномерном регионалном развоју.
Министар је напоменуо да би у ближој будућности и неке друге општине могле добити статус града уколико испуне техничке и развојне критеријуме, као и критеријум законитог функционисања локалне самоуправе.
Овим предлогом закона Влада је створила услове за то да после његовог усвајања у Скупштини буду расписани избори за органе власти у Војводини и избори за јединице локалне самоуправе у Србији, објаснио је Лончар.
Он је нагласио да је за локалне изборе, поред овог закона, неопходно донети и закон о локалној самоуправи и закон о локалним изборима, на чију ће израду у наредном периоду бити усмерене активности ресорног министарства.
Министар за капиталне инвестиције Велимир Илић навео је податак да је Влада у последње две године у путну инфраструктуру у Вршцу уложила милијарду динара и најавио да ће у 2007. години наставити да развија инфраструктуру те општине.
Према његовим речима, Влада ће финансирати обилазницу око Вршца и реконструкцију вршачког аеродрома.
Министар просвете и спорта Слободан Вуксановић изјавио је да су ректори универзитета у Србији прихватили његов позив за радни састанак на којем ће бити утврђен трошковник високошколских установа.
Истовремено, он је изразио очекивање да ће уговор о финансирању високошколских установа бити потписан крајем јануара следеће године.
Вуксановић је указао на то да је
први део божићних награда за запослене у просвети, у износу по две хиљаде динара, исплаћен и наговестио да ће други део, од по три хиљаде динара, бити исплаћен првог радног дана после новогодишњих празника.
Министар рада, запошљавања и социјалне политике Слободан Лаловић истакао је да је Влада обезбедила редовну исплату пензија и њихово повећање, као и враћање дугова пензионерима.
Он је објаснио да се у Стратегији унапређења положаја особа са инвалидитетом питање особа са инвалидитетом неће третирати као питање социјалне политике, већ као поштовање људских права и једнаких шанси за те особе.
Коштуница је такође нагласио да је Влада Србије упутила позив крагујевачким оружарима да прекину протесте јер се на тај начин штета само увећава.
Министар привреде Предраг Бубало рекао је да Влада неће преговарати са запосленима у крагујевачкој фабрици "Застава оружје" док траје њихов протест.
Оно што је спорно не може бити надокнађено, а уговор о извозу је споран, нагласио је Бубало и указао на то да је у протекле четири године Влада помогла "Заставу оружје" са више од 50 милиона евра.
Министар је додао да је од 2002. године до данас урађено доста на финансијској и организационој консолидацији те фабрике, као и на кредитној подршци.
Такође, он је прецизирао да је 2,74 милијарде динара уложено у финансијску консолидацију "Застава оружје" и истакао да су релаксирани дугови крагујевачких оружара.
Према његовим речима, у организациону консолидацију фабрике Влада је уложила 571 милион динара, и то је сада везано за рационализацију броја запослених и за повезивање радног стажа.
Бубало је навео да је на име кредитне подршке за производњу та фабрика у овој години добила 200 милиона динара, што је, како је оценио, много више од суме за коју говоре да су оштећени они који протестују.
Министар одбране Зоран Станковић саопштио је да је одлуком Владе предвиђено да сутра буде потписан уговор о конверзији дуговања која према том министарству и Војсци имају предузећа из области одбрамбене индустрије.
Станковић је прецизирао да шест предузећа дугује приближно 2,26 милијарди динара и оценио да је поменута одлука Владе показатељ колико она труда улаже да реши проблеме у наменској индустрији.