Београд, 4. јануар 2007. године - Патријарх српски Павле поручио је данас у Божићној посланици да Срби са Косова и Метохије и други који су прогнани са својих огњишта "побеђују своје прогонитеље", оне који мисле да до циља могу стићи наносећи пораз другима, и позвао косметске Србе да "издрже до краја".
 |
 |
 |
Патријарх српски Павле |
 |
Фото: Танјуг |
Дубоко верујемо да ће доћи време када ће се насилници постидети. Молимо се и за непријатеље наше да увиде да чињење зла не може донети добро никоме. Нека знају да ће, после свих пораза којима понижавају друге, на крају сами себе поразити безнађем, наводи се у посланици коју је патријарх Павле прочитао у свечаној сали Патријаршијског двора у Београду.
Патријарх је поручио верницима да у вршењу добрих дела, праштању и молитви треба да буду истрајни и да издрже до краја, "знајући да је победа која побеђује свет - вера наша, а православни Срби на Косову и Метохији то најбоље осећају и знају, као и многи други обескућени и са огњишта прогнани".
Он је позвао вернике да покажу нелицемерну љубав једни према другима и према свим људима тако што ће свако да победи себе, да превазиђе сопствену себичност, изађе из сопственог интереса у жртвено, несебично.
Највећи превид чинимо у вези са чедоморством, јер нећемо да признамо да је то грех убиства детета, мотивисан себичношћу недостојних родитеља. То је најгнусније убиство, одбијање благослова Божјег и ускраћивање права на живот новој личности. Још нерођено дете није безимени заметак, фетус, то је човек - душа жива. Знамо да ће неки самозвани заштитници опет рећи како црква ускраћује људска права и слободу, али нека знају да ми опомињемо из љубави, без омаловажавања! А њима Бог благи нека опрости грех и нека их призове у заједницу љубави, наводи се у посланици.
Патријарх Павле подсетио је и да је у Србији годишње број умрлих већи од броја рођених за 25 хиљада и изразио наду да ће ти подаци покренути многе на одговорно размишљање и још боље чињење.
Покушајмо, у радости Божићног славља, да се измиримо и да превазиђемо све наше бесмислене поделе, рекао је патријарх Павле додајући да о свему треба промишљати, суочавати различите ставове и расправљати, али да то не сме да буде разлог за међусобну мржњу или за мржњу према било коме.