Београд, 12. јануар 2007. године - Управа за заштиту биља Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Владе Републике Србије саопштила је данас да је прекинула ланац фалсификованих извозних сертификата у области заштите биља помоћу којих је покушан извоз воћа у Словенију.
Директор ове управе Мирослав Вујовић саопштио је на конференцији за новинаре да су откривена фалсификована уверења која се користе у међународном промету робе, а којима држава гарантује здравствену исправност производа.
Вујовић је подсетио на то да је почетком новембра прошле године пошиљка јабука које фирма "Добравац" из Шапца извози по уговору за ланац трговина у Словенији враћена из те земље због утврђених остатака пестицида изнад дозвољене границе.
Он је навео да је Управа, након опсежне контроле, утврдила да ни у једном препарату који је користило предузеће "Добравац" није било активне материје МЦФ-а, чије је присуство утврђено анализама у Словенији.
Према његовим речима, даљом анализом установљено је, међутим, да се налаз односио на неку од претходно извезених пошиљки, као и да је фирма из Шапца користила фалсификоване фитосертификате, који су имали највероватније злоупотребљени или фалсификовани државни печат.
Вујовић је навео да је засад утврђено да постоји 11 фалсификованих сертификата у тој фирми, који су, као и претходни, добијени од физичког лица из једног села у Мачви, уз напомену да Одсек за привредни криминал МУП-а Србије сумња да је било још злоупотреба.
Управа ће поднети три кривичне пријаве, и то против одговорног лица у фирми "Добравац", шпедитера који обавља послове царињења, као и против фалсификатора из Мачве, указао је Вујовић.
Директор Управе за заштиту биља је истакао да је ова управа почетком 2007. године открила и покушај извоза 13.800 необележених садница брескве и кајсије у вредности од 15.000 евра, које је ортачко друштво "Радеком" из села Пољна код Трстеника покушало да извезе у Холандију.
Прекршај је откривен након фитосанитарне контроле на мађарској граници, када је установљено да су саднице заражене вирусом и када је пошиљка враћена у Србију. Управа је утврдила да је произвођач за извоз послао илегално произведене саднице, а не већ по пропису обележене, које су вероватно продате на домаћем тржишту, објаснио је Вујовић.
Он је истакао да је поступак у току и додао да ће Мађарска, као чланица ЕУ, морати да обавести све остале земље чланице о необележеном и зараженом садном материјалу из Србије, што ће нашој земљи и осталим произвођачима нарушити углед.
Вујовић је напоменуо да ће Управа наставити контролу како би у будућности спречила нове злоупотребе у области заштите биља.