Београд, 18. јануар 2007. године - Министар рада, запошљавања и социјалне политике у Влади Републике Србије Слободан Лаловић саопштио је данас да ће основна решења Предлога закона о изменама и допунама Закона о запошљавању обезбедити посебну заштиту старијим радницима који су проглашени вишком запослених, а којима недостаје до пет година до остваривања права на пензију.
Лаловић је на конференцији за новинаре одржаној након седнице Владе објаснио да ова заштита подразумева исплату новчане накнаде у трајању до три године, уплату доприноса за пензијско и инвалидско, као и здравствено осигурање до остваривања права на пензију, односно до две године.
Према подацима Фонда за пензијско и инвалидско осигурање у Србији има приближно 180 хиљада старијих радника, којима ће нова законска решења омогућити да реше своју социјалну позицију, истакао је Лаловић.
Он је додао да је изменама и допунама Закона о запошљавању истовремено обухваћена и економска димензија овог проблема, односно на овај начин ће се отворити простор за подмлађивање кадрова у привреди, с обзиром на то да је старосна структура кадрова у нашој привреди веома неповољна.
Такође, Лаловић је оценио да се оваквим законским решењем постижу две ствари - с једне стране збрињавају се најстарији радници за које није реално да ће, након што буду проглашени за технолошки вишак, моћи поново да се запосле и, с друге стране, решава се проблем подмлађивања српске привреде.
Нова решења подразумевају стимулативне мере за подстицање новог запошљавања код послодаваца који послују у јединици локалне самоуправе у којој је стопа незапослености већа од 10 одсто од стопе незапослености у Републици Србији, рекао је он.
Истовремено, министар је навео да се овим законом посебно побољшава третман инвалида рада кроз подизање основице и подизање накнада које примају.
Лаловић је напоменуо да је на данашњој седници усвојена и Стратегија развоја и заштите менталног здравља, уз напомену да је реч о дугогодишњем пројекту у оквиру Пакта за стабилност југоисточне Европе, чији је циљ побољшање организације заштите менталног здравља, као и ресоцијализација пацијената.
Он је указао на то да је, како је то предвиђено овом Стратегијом, сачињен и предлог закона о заштити ментално оболелих пацијената.
Влада и Министарство рада, запошљавања и социјалне политике већ су предузели мере и координираним радом омогућили да се током ове године у Србији прибави или купи 130 стамбених јединица, кућа или станова, у које ће из специјализованих установа бити измештени људи са лакшим облицима менталне ретардације и где ће, уз стручну подршку, моћи што нормалније да живе, нагласио је Лаловић.
Министар је саопштио да је Влада на данашњој седници донела одлуку о исплати социјалне помоћи за приближно 1.800 најугроженијих грађана Ниша и око 450 грађана Крагујевца.
Према његовим речима, ради се о примени члана 9 Закона о социјалној заштити, према којем је Влада током три године свог мандата помагала социјално најугроженије грађане у Републици.
Министар привреде Предраг Бубало је рекао да је Влада на данашњој седници усвојила више уредби, међу којима и допуну Уредбе о националним признањима и наградама за посебан допринос развоју и афирмацији спорта.
Бубало је навео да су, према Уредби, уз олимпијске шампионе увршћени и освајачи медаља на светским и европским такмичењима у олимпијским спортовима, а да су допуном изједначени у награђивању сви освајачи медаља на олимпијадама и светским и европским такмичењима у олимпијским спортовима.
Национална светска признања у виду доживотних месечних новчаних примања износе две и по просечне нето зараде у Републици за златну медаљу на светским првенствима, две просечне нето зараде за сребрну медаљу на светским такмичењима и златну медаљу на европским првенствима, једну и по просечну нето зараду за бронзану медаљу на светским и сребрну на европским првенствима и једну просечну нето зараду за освојену бронзану медаљу на европским првенствима, рекао је Бубало.
Он је напоменуо да се национално спортско признање може спортисти и тренеру доделити само једанпут.
Председник Савета за равномеран регионалан развој Бајрам Омерагић оценио је да је амандман, који је Влада предложила на Закон о територијалној организацији, о томе да општине Ваљево, Сомбор и Нови Пазар добију статус града, још један доказ да Влада Србије спроводи децентрализацију и иде путем европских интеграција.