Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Превенција рака грлића материце могућа

Превенција рака грлића материце могућа

Београд, 22. јануар 2007. године - Помоћник министра здравља у Влади Републике Србије Снежана Симић изјавила је данас, поводом Европске недеље превенције рака грлића материце, која се одржава од 21. до 28. јануара, да је најчешћи узрок настанка ове болести инфекција хуманим папилома вирусом (ХПВ), који се преноси полним путем.

Фото: Танјуг
Симић је на конференцији за новинаре која је одржана у Међународном прес центру Танјуга указала на то да је могућа превенција рака грлића материце и подсетила на то да акција Министарства здравља носи назив "Знање и акција".

Према њеним речима, "знање" је усмерено на жене које врло ретко иду код гинеколога, иако постоји довољан број лекара на нивоу примарне здравствене заштите, док се "акција" односи на додатну едукацију запослених у здравственој заштити.

Председник посебне радне групе Министарства здравља за превенцију рака грлића материце Димитрије Сегеди нагласио је да, ако се жена јави на време, рак грлића материце може да се излечи.

Крајњи циљ едукације становништва требало би да буде сазнање жена, породице и друштва да се рак грлића материце може спречити, додао је Сегеди и напоменуо да би ускоро у Србији требало да се појави вакцина против ХПВ-а.

Сегеди је истакао да је улога мушкарца такође веома важна у овом процесу, јер би мушкарац требало да охрабрује и подстиче жену да се јави гинекологу.

За Србију се предвиђа увођење организованог скрининга, односно организованог позивања жена да се у заказано време јаве ради гинеколошког прегледа и узимања бриса грлића материце, рекао је Сегеди.

Он је нагласио да су сви прегледи у оквиру скрининга бесплатни, да није потребан никакав упут већ само позив, а да подаци представљају службену тајну лекара и пацијента.

Такође, Сегеди је додао да је Папаниколау тест јефтин, поуздан и брз начин помоћу којег се може открити не само рак грлића материце већ и промене које претходе настанку обољења.

Према подацима које је представило Министарство здравља, од рака грлића материце у Србији дневно умре једна жена, оболи десет, а најчешћи разлог зашто је ово обољење међу водећим јесте недовољна здравствена просвећеност женске популације, при чему Србија држи и неславан рекорд у Европи са 1.500 оболелих жена годишње.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs