Београд, 24. јануар 2007. године - Помоћник министра здравља у Влади Републике Србије Снежана Симић изјавила је данас да је циљ Стратегије развоја заштите менталног здравља, коју је Влада усвојила прошле недеље, да побољша превенцију и квалитет живота оболелих.
 |
 |
 |
Снежана Симић и Душица Лечић-Тошевски |
 |
Фото: Танјуг |
Симић је на конференцији за новинаре, на којој је представљена ова стратегија, навела да је тај документ пре усвајања добио широк консензус и међународну подршку и најавила да ће ове године из Националног инвестиционог плана бити обезбеђено 12,5 милиона евра за реконструкцију стационарних установа за лечење менталних болести.
Она је објаснила да Стратегија предвиђа индивидуализовање и хуманизовање лечења, превенцију и унапређење менталног здравља у оквиру националне политике, као и реформу психијатријских служби у сарадњи са другим државним институцијама.
Председник Националне комисије за ментално здравље Душица Лечић-Тошевски указала је на то да се стање менталног здравља у Србији не разликује много од ситуације на том плану у осталим земљама у Европи или свету, уз напомену да ипак постоје специфичности због изложености становништва интензивним стресовима, као и због последица ратова.
Поремећаји проузроковани стресом, депресија, злоупотреба супстанци, самоубиства и у целини снижен квалитет живота у порасту су свуда у свету, па и у Србији, рекла је Лечић-Тошевски и навела податак да је од 1999. до 2002. године број менталних обољења повећан за 13 одсто.
Она је нагласила да ће 40 милиона евра бити издвојено за отварање болнице за адолесценте при Институту за ментално здравље, прве такве врсте у региону, и додала да ће национална стратегија за ментално здравље гарантовати боље услове лечења, као и више новца за превенцију и заштиту.
Према њеним речима, циљ је да буде смањен велики социолошки, али и економски терет за заједницу, при чему ће примена усвојене стратегије омогућити заштиту пацијената и хуманије услове за рад стручњацима.
Лечић-Тошевски је подсетила на то да је Стратегија добила највише оцене представника Светске здравствене организације, као и да је препоручена и другим земљама као модел.