Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Све више школе у Србији поднеле захтеве за акредитацију

Све више школе у Србији поднеле захтеве за акредитацију

Београд, 24. јануар 2007. године - Помоћник министра просвете и спорта за високо и више образовање у Влади Републике Србије Емилија Станковић саопштила је данас да су све више школе у Србији поднеле захтеве за акредитацију, а рок за предају елабората истиче данас.

Станковић је на конференцији за новинаре, посвећеној акредитацији у високом образовању, истакла да школе које не поднесу захтеве и елаборате неће моћи у школској 2007/08. години да упишу студенте, уз напомену да ће се за неколико дана знати да ли су све школе поднеле комплетну документацију.

Она је указала на то да посао везан за акредитацију виших школа треба да буде завршен до априла, с обзиром на то да у мају излази конкурс за упис нових студената.

Према њеним речима, уколико нека високошколска установа не добије акредитацију, министар просвете и спорта одређује на којој ће школи студенти моћи да наставе школовање.

Истовремено, Станковић је објаснила да се школи која има мање недостатке даје рок за њихово отклањање, при чему се ти недостаци не могу односити на законом прописане услове у погледу броја професора и просторних могућности.

У Србији постоји 49 државних и 32 приватне више школе које предајом документације претендују да прерасту у академије струковних студија, високе школе или високе школе струковних студија, рекла је Станковић, која је том приликом представила публикацију "Акредитација у високом образовању" у издању Министарства просвете и спорта.

У овој књизи, навела је она, може се пронаћи све што је потребно за акредитацију једне високошколске институције, пре свега стандарди по којима ради Комисија за акредитацију и проверу квалитета, а који су усаглашени са свим стандардима европских комисија, односно агенција за проверу квалитета.

Такође, Станковић је прецизирала да су у књизи наведени и пословник и кодекс понашања чланова поменуте комисије, правилник о стандардима за самовредновање и оцењивање квалитета високошколских установа, као и листа стручних, академских и научних назива с назнаком звања одговарајућих студија.

Помоћник министра просвете и спорта најавила је да ће поред овог издања на српском језику, за недељу до две, изаћи и издање на енглеском језику које је потребно због интегрисања у заједничку европску зону високог образовања.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs