Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > За Русију неприхватљиво наметнуто решење за Космет

За Русију неприхватљиво наметнуто решење за Космет

Београд/Москва, 7. фебруар 2007. године - Шеф Економског тима за Косово и Метохију и југ Србије Ненад Поповић изјавио је данас, после састанака са руским званичницима у Москви, да Русија неће прихватити предлог о статусу Космета без сагласности Београда.

Ненад Поповић
Фото: Фонет
У саопштењу Економског тима наводи се да је Поповић истакао да се Русија супротставља одлуци коју не прихватају Београд и Приштина.

У разговору са потпредседником руске Думе и председником Комитета за међународне односе Думе Константином Косачовим, као и министром за економски развој и трговину Русије Германом Грефом и председником Републике Чувашије Николајем Фјодоровим, поново сам чуо да је за Русију неприхватљиво наметнуто решење, рекао је Поповић.

Он је навео да је став Русије при решавању регионалних конфликата врло принципијелан и да подразумева поштовање универзалних принципа заснованих на међународном праву, а решење статуса Косова и Метохије мора да буде резултат договора и мора бити прихватљиво и за Србију и за Албанце у покрајини.

Шеф Економског тима је на састанцима са руским званичницима, са којима је разговарао о актуелној политичкој ситуацији, представио концепт Стратегије дугорочног економског развоја српских заједница на Косову и Метохији.

Косачов је изјавио да Русија у Савету безбедности УН неће подржати ниједно решење које није резултат договора Београда и Приштине.

Такође, Косачов је нагласио да је предлог специјалног изасланика генералног секретара УН Мартија Ахтисарија план о којем треба да разговарају Београд и Приштина и да резултат тих преговора треба да буде једнако прихватљив за обе стране.

Он је изнео став да је непотребно представљати предлог Савету безбедности УН док се на преговорима не постигне сагласност обе стране и оценио да би у овом моменту било најбоље да се сачека конституисање Скупштине Србије и формирање нове владе како би међународна заједница имала легитимне саговорнике.

Греф је позитивно оценио напоре Економског тима у изради адекватне Стратегије економског развоја јер је економија неопходан елемент дугорочног развоја покрајине и целог региона.

Истовремено, он је најавио да ће у неколико наредних месеци бити интензивирана сарадња између Економског тима и руског Министарства за економски развој и трговину како би Србија могла што боље да искористи руска позитивна искуства у развоју економије на подручјима која су била оптерећена етничким конфликтима.

Фјодоров такође сматра да је улога економије на Космету јако важна и да је Стратегија дугорочног економског развоја српских заједница у покрајини и економска интеграција са централном Србијом која је предвиђена овом стратегијом од кључног значаја за даљи економски развој.

Позиција председника Русије Владимира Путина је позиција целог руског народа, истакао је Фјодоров и додао да је у међународном праву најважније поштовање суверенитета и територијалног интегритета, уз напомену да свако наметнуто решење представља извор нових нестабилности и не доприноси решавању кризе, додаје се у саопштењу.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs