Београд, 5. март 2007. године – Директор Републичког завода за заштиту споменика културе Гордана Марковић најавила је данас да ће сви потребни подаци о историјату, документацији, археолошким истраживањима и животописима
манастира Бањска бити завршени до јуна, док ће у децембру бити представљена идеална реконструкција свих грађевина тог манастирског комплекса.
Марковић је на конференцији за новинаре рекла да се програм обнове манастира Бањске код Звечана, у северном делу Косова и Метохије, састоји из три сегмента и додала да је план генералне регулације насеља Бањска урађен у Републичком заводу за заштиту споменика културе, а његову даљу израду наставља Архитектонски факултет у Београду.
Она је навела да су у оквиру дела програма везаног за обнову бање обављени разговори с најеминентнијим институцијама и стручњацима у Београду, који ће, као своју донацију, припремити идејна решења за бањске објекте.
Објекте у центру насеља урадиће академик Милан Лојаница, поклонички центар за пријем ходочасника архитекта Светислав Личина, док ће резиденцијални, репрезентативни објекат за пријем црквених великодостојника и државника урадити Град Београд, најавила је Марковић.
Идејно решење здравственог центра урадиће Урбанистички завод Београда, док ће спортско-рекреативни центар и уређење слободних и парковских површина припремити два београдска факултета – Архитектонски и Шумарски.
Марковић је напоменула да се у манастиру Бањска тренутно изводе радови на декомпоновању и конзервацији зида из турског периода и подсетила на то да су они започети 2005. године.
Она је указала на то да је неопходно обавити геомеханичка испитивања и постићи договор о начину реконструкције манастира, зашта ће од помоћи бити научни рад професора доктора Марице Шупут о том манастиру, као и истраживања професора доктора Војислава Кораћа.
Истовремено, Марковић је истакла да се у обнову комплекса до сада укључило неколико министарстава - за капиталне инвестиције, културу, рад, запошљавање и социјалну заштиту, вера, рударства и енергетике и пољопривреде, шумарства и водопривреде, која су обезбедила приближно 33 милиона динара.
Обнова манастира Бањске представља модел обнове културног добра, рекла је Марковић и изразила наду да ће на тај начин бити подигнути сви манастири на северу Косова и Метохије.
Епископ рашко-призренски и косовско-метохијски Артемије нагласио је да је обнова овог манастира, који је више од 520 година био у рушевинама, започета 2004. године, а ове године се интензивира с обзиром на одлуку Бугарске православне цркве да мошти светог краља Милутина, које почивају у Храму свете недеље у Софији, врати Српској православној цркви.
Он је објаснио да је ове године планирана обнова не само манастира Бањске већ и реконструкција самог насеља и бање у том насељу, које је од прошле године власништво Епархије рашко-призренске.