Београд, 8. март 2007. године - Министар за државну управу и локалну самоуправу у Влади Републике Србије Зоран Лончар изјавио је да ће државни преговарачки тим данас заузети став поводом иновираног предлога Мартија Ахтисарија и да ће одредити састав делегације Србије на преговорима у Бечу 10. марта.
Лончар је на конференцији за новинаре одржаној после седнице Владе истакао да ће се српска страна као и до сада руководити Резолуцијом Скупштине Србије и новим Уставом, који обавезују на очување суверенитета и територијалног интегритета Србије.
Министар је указао на то да је наша делегација на претходној рунди преговора у Бечу била веома активна и конструктивна и навео податак да су чланови државног преговарачког тима предложили приближно 200 амандмана на првобитну верзију Ахтисаријевог предлога.
Он је оценио да нема значајнијег помака када је реч о државним интересима Србије у иновираној верзији поменутог предлога и напоменуо да су сада Ахтисаријеви ставови, изнети у овом документу, и ставови албанске стране потпуно усаглашени, при чему ће коначни став о овом предлогу данас донети државни преговарачки тим.
Влада је на данашњој седници дала сагласност на Годишњи програм рада Агенције за приватизацију за 2007. годину, саопштио је Лончар и изразио очекивање да ће ово бити последња година приватизације у Србији.
Истовремено, он је рекао да је Влада данас усвојила и Информацију о спровођењу
Уговора о оснивању енергетске заједнице земаља југоисточне Европе, чији је циљ каснија интеграција у енергетско тржиште Европске уније.
Овај уговор је у Србији ступио на снагу 1. септембра 2006. године, подсетио је министар и додао да је у циљу његовог још ефикаснијег спровођења данас донета одлука да се одреде координатори за праћење његовог спровођења.
Према његовим речима, поред координатора из Министарства рударства и енергетике, координатори ће бити и представници других органа и то из министарстава науке и заштите животне средине, финансија, рада, запошљавања и социјалне политике, као и координатор из Комисије за заштиту конкуренције.
Такође, Лончар је нагласио да је на данашњој седници усвојен Извештај „Национални миленијумски циљеви развоја у Републици Србији“ и подсетио на то да су Уједињене нације 2000. године усвојиле Миленијумску декларацију, као и да је, поред наше земље, ову декларацију потписало још 188 држава.
Министар је објаснио да се у овом извештају наводи на који начин се спроводе миленијумски циљеви код нас, као и које су преспективе њиховог даљег развоја, уз напомену да су неки од циљева борба против сиромаштва, доступност основног образовања за све, једнакост међу половима, смањење смртности деце, побољшање здравља мајки и заштита животне средине.
Лончар је најавио и да ће 16. и 17. марта бити одржан састанак Венецијанске комисије на коме ће бити речи о новом Уставу Србије.
Он је изразио задовољство због тога што су представници наше земље добили позив да учествују на овом састанку и додао да ће Влада Србије накнадно утврдити састав наше делегације.
Приоритет ове делегације биће да покаже да је Србија доношењем новог Устава постала модерно уређена, правна и демократска држава, нагласио је Лончар.