Београд, 13. март 2007. године – Министар рада, запошљавања и социјалне политике у Влади Републике Србије и координатор Министарства здравља Слободан Лаловић и представници синдиката запослених у здравству потписали су данас протокол о платама запослених у здравственој делатности за 2007. годину.
 |
 |
 |
Драгица Дашић, Зоран Илић, Слободан Лаловић и Бранислава Планчак |
Протокол су у име синдиката потписали председник Синдиката запослених у здравству и социјалној заштити Бранислава Планчак, председник Гранског синдиката здравства и социјалне заштите "Независност" Зоран Илић и председник Синдиката сестара и техничара Србије Драгица Дашић.
Лаловић је на конференцији за новинаре објаснио да ће, према овом протоколу, коефицијенти за обрачун и исплату плата запосленима у овој делатности у току 2007. године бити повећавани од плате за април, и то за запослене са високом стручном спремом, медицинско особље с вишом стручном спремом и медицинско особље са средњом стручном спремом за 6 одсто, а за остале за 2 одсто.
Он је прецизирао да ће се коефицијенти за обрачун и исплату плата повећати и од плате за новембар за 6,9 одсто, при чему ће се то повећање односити на запослене с високом стручном спремом.
Истовремено, министар је најавио да ће основица за обрачун и исплату зарада запосленима у здравственој делатности током ове године бити повећавана за све запослене за 7,5 одсто, и то од плате за април за 3,2 одсто и од плате за септембар за 4,2 одсто.
Према његовим речима, протоколом је у суштини постигнут договор о две ствари – о повећању коефицијената и основице, при чему ће повећањем коефицијената бити постигнути одређени распони који ће у новембру 2007. године износити 4,95: 2,29:1.
Лаловић је подсетио на то да, након његовог доласка на место координатора Министарства здравља, нису биле испуњене одређене околности да би могао бити потписан овај протокол, које су пре свега биле везане за зараде немедицинског особља у оквиру здравствених служби.
Министар је указао на то да је након разговора с представницима репрезентативних синдиката постигнут договор о зарадама немедицинског особља и уопште о политици зарада у области здравства у 2007. години.
Он је објаснио да је постигнут договор о томе да се прво коригују зараде немедицинског особља у здравственим установама у одређеном износу, уз договор са синдикатима, и да се затим, у складу с тим, договори и протокол о зарадама за ову годину, који је управо потписан.
Према његовим речима, предстоји и закључивање колективног уговора за здравство, при чему треба разумети да је протокол део који је важан како би у 2007. години без проблема био урађен колективни уговор за здравствене раднике у Србији.
Влада је у претходне три године водила одређену политику зарада кад је реч о јавним службама, здравству, просвети и неким другим службама у којима је кориговала зараде, нагласио је Лаловић, уз оцену да су зараде у овим службама реално повећане у поменутом периоду.
Кад је реч о здравственој служби Србије, министар је указао на то да су у протекле три године уложена велика средства у медицинску опрему и технику и додао да је недавно закључен споразум о улагању 200 милиона евра у четири клиничка центра у Србији.
Планчак је истакла да је Синдикат запослених у здравству и социјалној заштити у децембру прошле године прихватио понуђени протокол под условом да се изврши корекција коефицијената за немедицинско особље и да то буде саставни део протокола.
Она је изразила задовољство тиме што су коначно превазиђени проблеми и што је данас потписан протокол.
Дашић је указала на то да се Синдикат сестара и техничара Србије није противио томе да се повећа лични доходак немедицинском кадру, али да се при том не нарушавају распони које су постигнути у новембру прошле године.
Преговори за закључење овог протокола започети су на иницијативу поменутих синдиката, а захтеви су се првенствено односили на побољшање положаја запослених у здравственим установама који обављају немедицинске послове и на поједине запослене који обављају медицинске послове, а за које се коефицијенти за обрачун и исплату плата нису мењали током 2006. године.
Истовремено, истакнут је и захтев да се на одређен начин вреднује повећан психофизички напор и отежани услови рада којима су изложени запослени у појединим психијатријским установама.