Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > У Београду обележен Светски дан борбе против туберкулозе

У Београду обележен Светски дан борбе против туберкулозе

Београд, 23. март 2007. године - Државни секретар Министарства здравља Владе Републике Србије Невена Карановић изјавила је данас да је Светска здравствена организација (СЗО) прогласила туберкулозу глобалним здравственим проблемом јер сваке године у свету од ове болести оболи више од осам милиона људи, а умре приближно два милиона, и то углавном у земљама у развоју.

Фото: Бета
Поводом обележавања 24. марта, Светског дана борбе против туберкулозе, одржана је конференција за новинаре, којој су, поред Карановић, присуствовали и шеф Канцеларије Светске здравствене организације (СЗО) за Србију Дорит Ницан, координатор пројекта "Контрола туберкулозе у Србији" Наташа Лазаревић-Петровић, председник Републичке комисије за туберкулозу Гордана Радосављевић-Ашић и генерални секретар Црвеног крста Србије Весна Миленовић.

Карановић је том приликом истакла да је СЗО дефинисала стратегију "Директно опсервирана терапија - кратки режими" (ДОТС), која представља организациони оквир за борбу против туберкулозе у свим земљама света.

Она је објаснила да ова стратегија почива на пет основних принципа - на обавези владе да подржи програм борбе против туберкулозе у земљи, откривању туберкулозе налазом бацила микроскопским прегледом испљувка, као и на директно опсервираном лечењу стандардизованим терапијским режимима.

Такође, Карановић је навела да се ДОТС заснива и на редовном снабдевању квалитетним антитуберкулозним лековима и стандардизованом систему образаца за пријављивање и извештавање о болести.

Према њеним речима, основни циљеви програма контроле туберкулозе у свету су откривање најмање 70 одсто случајева бациларних болесника и излечење најмање 85 одсто туберкулозних болесника, док су крајњи циљеви смањење смртности од туберкулозе, смањење обољевања и преношења болести, као и спречавање развоја резистенције на антитуберкулозне лекове прве линије.

Карановић је подсетила на то да је, у оквиру Министарства здравља, од 1. децембра 2004. године почела реализација четворогодишњег пројекта "Контрола туберкулозе у Србији", који се финансира донацијом Глобалног фонда за борбу против сиде, туберкулозе и маларије.

Циљ овог пројекта је да се правилним третманом и лечењем смањи број оболелих, рекла је она и прецизирала да је у Србији тренутно однос 32 оболела на 100 хиљада становника, а најугроженији су Роми из нехигијенских насеља, избеглице у колективним центрима и затворска популација.

Ницан је нагласила да је према подацима СЗО у 2005. години, из које датирају последњи расположиви подаци, забележено 445.000 случајева туберкулозе и 66.000 смртних исхода у европском региону, при чему се скоро три четвртине тих случајева појавило у Казахстану, Румунији, Руској Федерацији, Турској, Украјини и Узбекистану.

Радосављевић-Ашић је подсетила на то да је туберкулоза заразна болест која се шири ваздухом, као и да свака особа која се не лечи зарази у просеку 10 до 15 људи годишње.

Она је указала на то да постоји и мултирезистентна туберкулоза која не реагује на примену стандардних лекова, већ се у том случају користе лекови друге линије.

Тема овогодишњег Светског дана борбе против туберкулозе је "Туберкулоза на једном месту - туберкулоза свуда", а у Србији ће тај дан бити обележен под слоганом "Правилно се лечи, туберкулозу победи".


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs