Београд, 3. април 2007. године – Координатор Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Владе Републике Србије Предраг Бубало најавио је данас да ће у наредне две године у реализацију твининг пројекта ”Институционална изградња капацитета Управе за ветерину” бити инвестирано два милиона евра.
Бубало је на конференцији за новинаре навео да овај пројекат, који реализују Министарство за храну, пољопривреду и заштиту потрошача Немачке и Управа за ветерину Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Србије, финансира Европска унија преко Европске агенције за реконструкцију (ЕАР).
Министар је прецизирао да је циљ пројекта да подржи развој тржишне економије у сектору ветерине и производње хране у Србији и њихову способност да учествују у међународној трговини, као и да ојача способност ветеринарске службе да усвоји, примени и спроводи прописе ЕУ из области ветерине.
Он је подсетио на то да је ЕАР до сада финансирала пројекте из области пољопривреде чија је вредност 75 милиона евра, као и да је у област ветерине инвестирала 10 милиона евра.
Циљ поменутог пројекта је такође и унапређење система управљања у Управи за ветерину, правно усаглашавање са прописима Уније, јачање капацитета ветеринарске инспекције, контрола и уклањање отпада животињског порекла, као и унапређење добробити животиња, истакао је Бубало.
Директор Управе за ветерину
Дејан Крњајић рекао је да у реализацији пројекта учествују експерти из Немачке, Аустрије и Словачке, а намера је да се прописи у Србији ускладе са европским и да се што пре изврши њихова имплементација.
Он је указао на то да прописи из области ветерине имају приближно 35.000 страница, односно чине једну четвртину свих прописа које Србија мора да усклади на путу ка Унији.
Крњајић је указао на то да су твининг пројекти инструменти који имају за циљ пружање помоћи земљама кандидатима за чланство у ЕУ да ојачају своје административне и правне капацитете како би усвојиле законодавство Уније и на тај начин постале њене чланице.
Према његовим речима, КАРДС твининг пројекат, који обухвата Албанију, Македонију, Србију и Црну Гору, почео је 2002. године као основни инструмент подршке процесу стабилизације и придруживања ЕУ.
Истовремено, Крњајић је напоменуо да пољопривреда и прехрамбена индустрија чине приближно 40 одсто бруто домаћег производа Србије и да би могле да постану главни покретачи економског развоја.
Према његовим речима, Србија је добила дозволе за извоз производа у Израел и Русију, а при крају је процес добијања дозвола за извоз на тржиште Сједињених Америчких Држава.
Директор Управе за ветерину најавио је да ће од 4. јуна ове године инспекција ЕУ боравити у двонедељној контроли у Србији и изразио очекивање да ће након те посете бити проширена листа кланица и објеката који ће добити дозволе да извозе на тржиште Уније.
Он је рекао да постоји теоретска могућност да Србија ове године почне да извози млеко, јаја, живину и рибу у ЕУ, пошто једна кланица за живину и још три објекта испуњавају потребне услове.
Крњајић је подсетио на то да је Управа за ветерину 2005. и 2006. године регистровала и обележила све врсте говеда, свиња, оваца и коза у Србији применом савремених прописа и уз употребу модерне опреме.
Такође, извршена је регистрација свих имања на којима се држе и узгајају ове животињске врсте у централној бази података, напоменуо је Крњајић и нагласио да је Министарство пољопривреде међу првима у свету обезбедило све предуслове ефикасне превенције и борбе против птичјег грипа.
Ови предуслови су обезбеђени не само доношењем адекватних прописа већ и обезбеђивањем средстава за превенцију, брзо откривање и ефикасно искорењивање у случају појављивања овог обољења, објаснио је он.
Директор Управе је рекао да ће у циљу превенције и контроле ове опасне заразне болести најкасније за две недеље почети регистрација свих фарми и имања на којима се налази живина.
Поред ове мере, у циљу јачања капацитета контроле заразних болести живине, извршиће се и вакцинација живине против атипичне куге, а све активности везане за вакцинацију живине и регистрацију имања биће евидентиране у централној бази података, истакао је Крњајић.
Програм менаџер Европске агенције за реконструкцију у Србији
Сајмон Дејвис навео је да је ЕУ преко ЕАР-а до сада пружила помоћ Србији у заштити од заразних болести животиња и то у изради закона у области ветерине и у обуци ветеринарских инспектора.
Унија је пружила помоћ и у изради приручника и упутстава за заштиту од заразних болести, а Управа за ветерину је добила аутомобиле, опрему за узимање узорака и дезинфекцију објеката, додао је Дејвис.
Према његовим речима, појава заразних болести може бити веома скупа јер ремети трговину и доводи до проблема у извозу, па је због тога велики део законодавства ЕУ посвећен ветерини.
Дејвис је истакао да ће овим твининг пројектом посебна пажња бити посвећена контроли и уклањању животињског отпада, који може да угрози јавно здравље, као што је то био случај са "лудим кравама" у ЕУ.