Београд, 5. април 2007. године - Министар рада, запошљавања и социјалне политике у Влади Републике Србије Слободан Лаловић и председници 24 општине потписали су данас у Влади Србије Меморандум о сарадњи на пројекту "Подршка спровођењу Стратегије развоја социјалне заштите".
 |
 |
 |
Џорџ Меклахлин и Слободан Лаловић |
Лаловић је после потписивања овог меморандума рекао да ће општине, пре него што добију средства обезбеђена из међународних донација за ту намену, морати да сачине планове развоја социјалне политике.
Према његовим речима, може се очекивати да до 2009. године, до када је предвиђено да се план реализује, општине имају више отворених дневних центара, прихватилишта за бескућнике, домова за старе и развијенији систем хранитељства и помоћи у кући.
Министар је подсетио на то да је до сада на реформу социјалне заштите држава утрошила 120 милиона евра, и напоменуо да је за последње четири године број апсолутно сиромашних грађана смањен за приближно 300 хиљада.
Локалне заједнице у Србији ће наредних година знатно унапредити услуге социјалне заштите за најугроженије грађане, истакао је Лаловић и најавио да ће до краја године у пројекат бити укључено још 80 општина.
Овај пројекат вредан је 5,1 милион евра и подржали су га Одељење за међународни развој Велике Британије (ДФИД) за Србију са 3,5 милиона евра, као и Министарство спољних послова Краљевине Норвешке са 1,6 милиона евра, нагласио је Лаловић.
Шеф Одељења за међународни развој Велике Британије (ДФИД) за Србију Џорџ Меклахлин рекао је да његова земља већ седам година помаже развој социјалне заштите у Србији.
Током мог боравка у Србији у последње две године видео сам да је постигнут значајан напредак у пружању социјалних услуга становништву, оценио је Меклахлин и додао да је и у његовој земљи број захтева за социјалну помоћ огроман, а да су средства за те намене ограничена, као и у Србији.
Потврђено је учешће 15 пилот области одабраних на отвореном конкурсу у пројекту "Подршка спровођењу Стратегије развоја социјалне заштите", који се реализује уз помоћ Одељења за међународни развој Велике Британије и Министарства спољних послова Краљевине Норвешке.
Свеобухватан циљ овог пројекта јесте подршка изградњи капацитета Министарства рада, запошљавања и социјалне политике, локалних самоуправа и свих других релевантних учесника у систему социјалне заштите на централном и локалном нивоу, како би се допринело спровођењу поменуте стратегије и обезбедила благовремена и успешна децентрализација у оквиру система социјалне заштите.
Од изабраних пилот области, 12 чине појединачне пријаве општина (Бор, Кикинда, Ваљево, Лозница, Чачак, Књажевац, Кањижа, Крушевац, Зрењанин, Суботица, Стара Пазова и Ивањица).
Преостале три пилот области су примери међуопштинске сарадње, као суштинског механизма процеса децентрализације (1. Јагодина, Параћин, Ћуприја, Свилајнац, Деспотовац, Рековац; 2. Вршац, Пландиште, Бела Црква, Алибунар; 3. Зајечар и Сокобања).
Изабране општине представљају примере спремности локалних самоуправа да значајну пажњу посвете области социјалне политике и сагледавању потреба најосетљивијих корисничких група.
У том смислу овај пројекат доприноси обезбеђивању иновативних и одрживих децентрализованих услуга социјалне заштите. Општинама ће бити обезбеђена индивидуална менторска подршка, као и индивидуалне и заједничке обуке и усавршавање у области стратешког планирања везаног за социјалну политику.
Поред тога, из грант фонда од 1,5 милион евра обезбедиће се суфинансирање као вид подршке буџетским издвајањима општина за пружање нових социјалних услуга у заједници.
Развој нових услуга биће усмерен на задовољавање потреба угрожених група становништва у пилот областима. Такође ће се обезбедити подршка за праћење и оцењивање реализације и ефеката ових услуга.