Београд, 13. април 2007. године – Заменик генералног директора ЈП "Србијашуме" Вељко Стоисављевић рекао је данас да је велики шумски пожар у атару неколико села на Старој планини у општини Књажевац, који је захватио више од 2.000 хектара борове шуме, ниског растиња и ливада, локализован и под контролом.
Стоисављевић је на конференцији за новинаре у Влади Србије рекао да је пожар локализован јуче по подне, али су дежурне екипе још на терену у случају да дође до поновног избијања.
Он је објаснио да ће контроле надлежних бити настављене и наредних дана јер се пожар такве величине може потпуно санирати тек након појаве обилнијих киша.
Истовремено, Стоисављевић је нагласио да се још не може проценити штета од пожара, који је избио у среду, 11. априла, а захватио је вештачки подигнуте шуме старог бора у државном власништву, као и приватне шуме.
За неколико дана урадиће се анализа директне и индиректне штете, односно колико ће средстава бити потребно за санирање те територије, додао је Стоисављевић.
Према његовим речима, благовременом интервенцијом надлежних спасени су велики комплекси борових шума старости између 20 и 30 година које су засађене како би спречиле ерозију тла.
Генерални директор ЈП "Србијашума" Јеша Ерчић истакао је да је, према подацима добијеним из МУП-а Србије, идентификован и приведен човек који је започео паљевину.
Ерчић је напоменуо да су "Србијашуме" организовале стално дежурство у свим шумским газдинствима и шумским управама како би се благовремено открили и угасили шумски пожари.
Директор Управе за шуме Министарства пољопривреде, водопривреде и шумарства Александар Васиљевић рекао је да је штета у рејону парка природе на Старој планини немерљива јер је поново отворен проблем ерозије тла и заштите терена у тој области који до сада био успешно саниран.
Он је апеловао на грађане да престану с неконтролисаним паљењем при извођењу пољопривредних радова, да не пале отворену ватру у природи ако места нису обезбеђена, а уколико уоче пожар, да о томе одмах обавесте МУП.
Васиљевић је навео да су за прва три месеца ове године у Србији регистрована 63 шумска пожара, која су захватила укупну површину од 1.785 хектара.
Услед повољних временских услова за избијање пожара, ове године би они могли да буду учесталији, указао је Васиљевић и додао да је опрез нужан јер је у 90 одсто случајева кривац за избијање пожара човек.
Он је подсетио на то да је од 1990. године у Србији у шумским пожарима страдало приближно 43.000 хектара шума, а највише пожара било је 2000. године, кад је у 339 пожара изгорело око 13.000 хектара шума.