Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Уједињењем српских политичких партија у Македонији до бољег положаја Срба

Уједињењем српских политичких партија у Македонији до бољег положаја Срба

Београд, 17. април 2007. године – Државни секретар Министарства за дијаспору Владе Републике Србије Александар Чотрић изјавио је данас да је циљ уједињења Демократског савеза Срба и Демократске партије Срба у Македонији веће присуство представника српске етничке заједнице у институцијама система и заустављање, или бар успоравање, процеса асимилације Срба у тој држави.

Фото: Танјуг
Чотрић је на конференцији за новинаре објаснио да су две поменуте политичке партије, које су уједно и најбројније српске партије у Македонији, постигле договор о заједничком деловању и уједињењу, а протоколом који је том приликом потписан договорено је да се ове две странке уједине на конгресу који је у припреми и који ће бити одржан до краја године.

Он је указао на то да су највећи проблеми Срба у Македонији у области црквеног организовања, а укључују непризнат статус Српске православне цркве и узурпацију српских храмова, уз напомену да Срби имају локалну власт у две општине - Старо Нагориштано и Кучевиште.

Државни секретар Министарства за дијаспору подсетио је на то да српска мањина има своје представнике у румунском парламенту од 1992. године, да у хрватском Сабору има три представника, док се у Македонији, Мађарској и Словенији Срби још боре за то право.

Председник Демократског савеза Срба у Македонији Боро Ристић рекао је да је после потписивања Охридског споразума 2001. године значајније побољшан статус српске националне заједнице у Македонији.

Иако положај Срба у Македонији није лош као у у Хрватској или на Косову и Метохији, ипак није на задовољавајућем нивоу, оценио је Ристић и напоменуо да је у овој земљи веома изражен проблем немогућности школовања на српском језику.

Ристић је указао и на то да изостаје и адекватно учешће Срба према броју становника у институцијама система у областима као што су судство, полиција и здравство.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs