Београд, 23. април 2007. године – Начелник саобраћајне полиције Министарства унутрашњих послова Владе Републике Србије генерал Стојадин Јовановић изјавио је данас да се у Србији од 1980. године, откад се води евиденција, до краја 2006. године догодило укупно 1.068.110 саобраћајних несрећа у којима је 36.490 људи погинуло и 490.198 повређено.
Јовановић је на конференцији за новинаре поводом
недеље УН посвећене општој безбедности на путевима, која траје од данас до 29. априла, рекао да се у Србији годишње догоди приближно 60.000 незгода у којима погине око 1.000 људи, а буде повређено између 15.000 и 18.000 људи.
Он је истакао да се једна трећина свих незгода догоди због непрописне брзине, уз напомену да су прошле године чести узроци незгода биле и неопрезне радње возилом, претицање и обилажење, као и вожња под дејством алкохола.
Координатор Министарства здравља Владе Србије
Слободан Лаловић најавио је да ће током недеље УН посвећене општој безбедности на путевима државни органи низом активности покушати да допринесу повећању безбедности у саобраћају.
Лаловић је нагласио да су саобраћајне несреће други узрок смртности на свету, посебно за младе до 25 година, при чему је, према досадашњим подацима, приближно 1,2 милиона људи настрадало у саобраћајним несрећама, а између 20 и 50 милиона буде повређено.
Шеф Канцеларије Светске здравствене организације (СЗО) за Србију
Дорит Ницан истакла је да сваког дана у свету око 1.000 особа настрада у саобраћајним несрећама.
Према њеним речима, недељу УН пратиће акциони планови који ће се бавити питањима неприлагођене брзине, вожње под дејством алкохола, некоришћења безбедносних појасева и седишта за децу, лоше путне инфраструктуре, али и пушења и разговора мобилним телефоном током вожње.
Као примере повећања безбедности, Ницан је навела ношење кацига приликом вожње мотора које смањује ризик од повреда отприлике за 72 одсто, док везивање појаса при вожњи аутомобила умањује ризик за приближно 50 одсто.
У обележавање недеље УН посвећене општој безбедности на путевима биће укључена и министарства здравља, унутрашњих послова, капиталних инвестиција, просвете и спорта, као и Ауто-мото савез Србије и Црвени крст.