Београд, 27. април 2007. године – Министар рада, запошљавања и социјалне политике у Влади Републике Србије Слободан Лаловић оценио је данас да је Влада у претходном периоду урадила доста у области безбедности на раду и подсетио на то да су
Закон о безбедности и здрављу на раду, као и низ подзаконских аката донети 2005. године.
 |
 |
 |
Министар Лаловић (лево) у разговору са учесницима конференције |
 |
Фото: Фонет |
Лаловић је на конференцији "Учинимо да пристојан рад буде наша реалност", која је одржана поводом обележавања Светског дана безбедности и здравља на раду, истакао да је у припреми уредба о мерама безбедности и здрављу на раду приликом извођења грађевинских радова, као и закон о осигурању од повреде на раду обезбеђивањем накнаде штете, који би требало да буду усвојени до краја године.
Министар је оценио да санкцијама не може бити заведен ред у области заштите на раду и нагласио да је неопходна едукативно-пропагандна активност на свест радника и послодаваца како би они схватили да је поштовање прописа у њиховом интересу.
Директор Управе за безбедност и здравље на раду Вера Божић-Трефалт подсетила је на то да су у Србији током 2006. године забележене 54 смртне повреде на раду, 966 тешких повреда и више од 20.000 повреда које су проузроковале одсуство са посла дуже од три дана.
Божић-Трефалт је навела да је број повреда задобијених на радном месту током прошле године био нешто већи него годину дана раније, али да то није необично с обзиром на индустријски развој, и прецизирала да је грађевинарство најчешћа грана привреде где се повреде дешавају.
Према њеним речима, реалан број повреда на раду већи је од званичног због великог броја непријављених случајева, при чему ће смањење броја повреда на раду бити постигнуто проценом ризика на сваком радном месту и правовременом реакцијом послодаваца.
Председник Уније послодаваца Србије Рато Нинковић упозорио је на то да приближно 276.000 послодаваца у Србији не зна колико износе казне услед непоштовања прописа из безбедности на раду и да за то сазнају тек када их инспектор рада казни.
Нинковић је навео да су послодавци свесни своје одговорности за безбедност на радним местима и упутио апел инспекцији рада да што чешће контролише послодавце и указује им на грешке.
Представник Европске агенције за безбедност и здравље на раду Јоана Коск-Бјенко упозорила је на то да је 2005. године у 27 земаља ЕУ шест милиона радника доживело несрећу на раду, док се у истом периоду догодило 8.900 несрећа са смртним последицама, што значи да скоро сваког дана један радник умре због повреда на раду.
Коск-Бјенко је истакла да више од 10 одсто повређених на раду чине млади, просечне старости до 25 година, и указала на то да посебну пажњу треба обратити на жене, старије раднике и раднике имигранте који због непознавања језика нису упознати са прописима о безбедности на раду.