Ђаци и професори гимназије "Доситеј Обрадовић" из Темишвара у посети Београду
Београд, 3. мај 2007. године – Државни секретар Министарства за дијаспору Владе Републике Србије Александар Чотрић рекао је данас да тринаесторо ученика и професори Српске теоретске гимназије "Доситеј Обрадовић" из Темишвара учествују на тродневном семинару "Сабрани у расејању", који се од 3. до 5. маја одржава у Београду.
Чотрић је на конференцији за новинаре рекао да су семинар организовали Министарство за дијаспору и Педагошко друштво Србије у циљу размене искустава о школским програмима, вршњачке ненасилне едукације, посете наставним установама у Београду, као и да би гости из Румуније упознали наш главни град.
Он је истакао да ће један од циљева овог пројекта бити и постизање договора о оснивању омладинских центара у дијаспори, при чему први такав центар треба да буде у Темишвару.
Према његовим речима, планирано је да током семинара ученици београдских школа са својим гостима кроз радионице реализују теме у области комуникација, тимског рада и руковођења тимом, као и доношења одлука, а овај пројекат представља наставак активности из јануара ове године кад су вршњаци из Београда боравили у Темишвару.
Професори из Темишвара говориће и о могућности да се ученици из Србије упишу у гимназију "Доситеј Обрадовић", у којој се настава одвија по наставним плановима и програмима ЕУ, пошто је Румунија од почетка ове године постала пуноправна чланица Уније.
Представник Савеза Срба у Румунији Славомир Гвозденовић навео је податак да у Румунији живи више од 22.000 Срба, од чега трећина у Темишвару.
Гимназија "Доситеј Обрадовић" је једина средња школа на српском језику, а постоји десетак одељења четворогодишњих основних школа на српском језику са по једним учитељем, као и две осмолетке, указао је Гвозденовић.
Поред тога, на универзитетима у Темишвару и Букурешту постоје и две катедре за српски језик и књижевност, истакао је он и додао да је Савез Срба у Румунији спреман на то да уступи једну канцеларију за потребе омладинског центра, који би једним делом имао културно-информативну функцију за Србе у расејању.