Београд, 8. мај 2007. године - Повереник Министарства за дијаспору из Француске Милисав Алексић изјавио је данас да српска дијаспора у тој земљи настоји да укаже на то да се Косово и Метохија не може издвојити из Србије и да би свако насилно одвајање било противправно.
 |
 |
 |
Милисав Алексић и Александар Чотрић |
Алексић је на конференцији за новинаре навео да су представници наше дијаспоре имали више састанака са парламентарном делегацијом Француске, на којима су истицали да је Космет колевка српског идентитета, у којој су однеговани српска држава и народ.
Он је рекао да српска дијаспора на све начине покушава да покаже да је Косово и Метохија неотуђив део Србије, као и да настоји да информише јавност у Француској о великом значају јужне покрајине за Србију и о нераскидивости ове две географско-историјске јединице.
Алексић је најавио да ће највећа манифестација у дијаспори, "Дани српске културе у Паризу", бити одржана од 17. до 31. јуна на тргу испред Српског културног центра у том граду.
Ову манифестацију, која се одржава по трећи пут, прати 100.000 посетилаца, а француска штампа јој придаје велики значај, истакао је Алексић и оценио да то представља изузетну прилику да се српска културно-уметничка друштва представе у најбољем светлу.
Повереник Министарства за дијаспору нагласио је, међутим, да је за очување идентитета српске дијаспоре у Француској потребна и помоћ из матице.
Такође, Алексић је додао да су представници српске дијаспоре у неколико разговора са садашњим председником Француске, тада министром економије Николом Саркозијем, постигли договор о отварању Музеја дијаспоре, у којем ће поред Србије бити представљено још 11 земаља.
Државни секретар Министарства за дијаспору Александар Чотрић указао је на то да ће у Врбасу 26. и 27. маја бити одржана Европска смотра фолклора, на којој ће учествовати 2.000 младих људи из девет земаља.
Чотрић је најавио и одржавање Видовданских дана дијаспоре 28. и 29. јуна у Центру "Сава", на којима ће бројни учесници из матице и дијаспоре разговарати о привредној сарадњи, решавању статуса Косова и Метохије у границама Србије, односима између дијаспоре и матице и бројним другим темама.