Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Култура и вера > Представљена монографија о православним споменицима на Космету

Представљена монографија о православним споменицима на Космету

Београд, 8. мај 2007. године - У Министарству културе Владе Републике Србије данас је представљен јединствен писани споменик, монументална књига "Косово - православно наслеђе и савремена катастрофа", која је посвећена косметским православним светињама и њиховој трагичној судбини.

Државни секретар Министарства културе Љиљана Шоп истакла је том приликом да је реч о књизи изузетно значајној за светску културну баштину, али пре свега за нас јер је то експертски подухват и исцрпна анализа вредности српских културних споменика на Косову и Метохији, каква до сада још није начињена.

Она је навела да је приређивач и аутор једног од три дела књиге руски византолог и директор московског Центра за истраживање источне хришћанске културе Алексеј Лидов, који је боравио на Космету са екипом Унеска у априлу 2004. године како би утврдио штету коју су албански екстремисти нанели православним светињама током мартовског насиља исте године.

Књигом, која је објављена на енглеском и руском језику, аутори су покушали да изнесу истину о томе шта је све уништено у мартовском погрому јер су сматрали, с правом, да свет није ваљано и тачно информисан, нагласила је Шоп.

Истовремено, она је указала на трећи део књиге у коме се налази листа свих културно-историјских споменика, православних цркава и манастира у покрајини од античког доба до данас, као и исцрпна библиографија која представља референтну грађу за све будуће истраживаче.

Лидов је указао на то да свет углавном није сазнао да је само током марта 2004. године уништено или оскрнављено 35 цркава и манастира, као и да је од 1999. године уништено приближно 150 споменика културе, и објаснио да је књига настала из идеје да се то промени и тиме разбије завера ћутања.

Аутор првог дела књиге, посвећеног српском и византијском средњовековном наслеђу на Космету, јесте професор Универзитета у Принстону Слободан Ћурчић, док други део, који је написао Лидов са сарадницима, садржи међународне документе о уништењу те баштине, међу којима су и извештаји Унеска и Хјуман рајтс воча, као и Меморандум Српске православне цркве.

Књига је приватни подухват руских научника, пословних људи и издавача, а одштампано је 300 примерака на енглеском и 500 на руском језику.


Мултимедија
Viva Vox – Новогодишњи концерт у Генералној скупштини УН у Њујорку (14. јануар 2013. године)

EXIT 2008 (одломак)

Финално вече "Песме Евровизије" 2008. у Београду (одломак)

Гуча 2007: Концерт Горана Бреговића (одломак)

Гуча - заштитни знак Србије (одломак)

Србија - победник "Песме Евровизије" 2007. (одломак)

Врста датотеке: Real Media. Извор: Радио-телевизија Србије

Прочитајте и
Помоћ настрадалом манастиру Хиландар
Дигиталне слике сачувале оно што је ватра уништила у Хиландару
ФОТО ГАЛЕРИЈА: ШЕСТ ВЕКОВА СРПСКЕ ПРЕСТОНИЦЕ

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs