Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Европске интеграције кључни стратешки циљ Србије

Европске интеграције кључни стратешки циљ Србије

Београд, 9. мај 2007. године - Директор Канцеларије за придруживање Европској унији Владе Републике Србије Тања Мишчевић изјавила је данас да су европске интеграције кључни стратешки циљ Србије, и оценила да ће ефекте сваког будућег корака у приближавању ЕУ и потписивању Споразума о стабилизацији и придруживању прво осетити привредници.

Фото: Фонет
Мишчевић је на конференцији "Предузетничко образовање и бизнис инкубација - развој привреда заснованих на знању као прекретница ка европским интеграцијама", која је одржана поводом обележавања Дана Европе, истакла да је напредак једна од кључних вредности Уније, од самог почетка њеног настанка.

Она је објаснила да је, међутим, на почетку процеса европских интеграција после Другог светског рата напредак подразумевао стављање на ноге разрушених земаља и привреда, док данас подразумева нешто сасвим друго, као што је друштво засновано на знању и конкурентности, којем је основни циљ одрживи развој.

Истовремено, Мишчевић је указала на то да су преговори о потписивању Споразума о стабилизацији и придруживању тренутно у хибернацији, и изразила наду да ће они ускоро бити настављени.

Шеф делегације Европске комисије у Србији Жозеп Љоверас рекао је да је примена Европске повеље о малим и средњим предузећима и предузетницима значајан елемент приближавања Србије ЕУ.

Љоверас је навео да је процес развоја Уније у великој мери утемељен на трговини и економским реалностима и додао да то не значи да треба заборавити политичку и моралну димензију ЕУ јер су обе значајне за европске интеграције.

Према његовим речима, с једне стране потребна је макроекономска стабилност и повећање запослености кроз развој малих и средњих предузећа, али и политичка стабилност.

Министар привреде у Влади Републике Србије Предраг Бубало подсетио је на то да у Србији постоји неколико пословних инкубатора који обезбеђују уређени пословни простор и услуге, захваљујући чему 85 одсто малих и средњих предузећа у инкубатору успешно преброди најтежу прву фазу пословања.

Бубало је нагласио да инкубатори који постоје у Нишу, Књажевцу, Зрењанину, Суботици и Кањижи дају резултате и представљају драгоцено искуство за оне који ће тек бити формирани, уз напомену да је предвиђено да се у Србији, кроз Национални инвестициони план, инкубатори оснују у још 13 или 14 градова.

Пре две године у ЕУ је било приближно 900 инкубатора захваљујући којима је отворено 30.000 радних места и још 10.000 кроз посредне ефекте са трошком од 4.500 евра по радном месту, навео је министар.

Министар просвете и спорта у Влади Србије Слободан Вуксановић указао је на то да је реформа образовања од изузетног значаја за развој српске привреде, као и за међународну сарадњу наше земље.

Према његовим речима, у претходне две године наставни програми су смањени у обиму за 30 одсто, чиме је добијено више простора за вежбе и практични рад.

Вуксановић је прецизирао да су реформе спроведене у 166 од 523 средње школе у Србији које су опремљене лабораторијама и другом опремом, а остварен је и значајан напредак у Болоњском процесу реформе универзитета.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs