Београд, 11. мај 2007. године – Директор Агенције за лиценцирање стечајних управника Републике Србије Јован Јовановић изјавио је данас да је у Србији од усвајања новог Закона о стечајном поступку 2005. године покренут стечај у 400 предузећа, а окончан у 150.
 |
 |
 |
Зоран Стојковић |
 |
Фото: Фонет |
Јовановић је на конференцији за новинаре, одржаној поводом почетка Треће међународне конференције одбора приступајућих земаља ИНСОЛ Европа (ACC INSOL Europe) у Београду, истакао да се стечајни поступци по новом закону завршавају у року до годину дана, чиме је рок за њихово спровођење знатно смањен.
Он је навео да највећи проблем представљају стечајеви отворени по старом закону, јер нови закон не предвиђа да сви претходни поступци буду завршени по том закону, већ само они у којима наплата свих потраживања није прешла 50 одсто.
Према његовим речима, у Србији се тренутно води 21 поступак реорганизације, од чега су две трећине фирме с приватним, а трећина с друштвеним капиталом.
Министар правде у Влади Републике Србије Зоран Стојковић оценио је том приликом да се ситуација у Србији поправила јер су значајно смањени број и дужина трајања стечајних поступака, чему је допринело и доношење Закона о стечају у фебруару 2005. године.
Стојковић је као пример ефикасности навео Трговински суд у Лесковцу, који је до почетка примене новог закона водио 118 стечајних поступака дуже од десет година, при чему је од тих предмета у последње две године њих 90 већ окончано.
Потпредседник ИНСОЛ Европе Карлос Мак рекао је да стечај није неуобичајена појава и у Европи, али да се они разликују од наших по томе што фирме у власништву немају друштвени капитал, који у значајној мери компликује стечајне поступке у Србији.
Према његовим речима, у Немачкој се годишње спроведе приближно 60.000 стечаја приватних лица, а сличан број је и у Француској и Енглеској.
Када је реч о компанијама, тај број је мањи – у Шпанији 780 случајева годишње, док се у Немачкој и Француској бележи и по 30.000 таквих случајева годишње, навео је Мак.
На конференцији ИНСОЛ Европа, која се одржава данас и сутра, најављено је присуство 220 стечајних управника из приближно 26 земаља.
Првог дана биће представљени практични проблеми из окружења и кључне разлике у законским решењима, док ће другог дана конференције бити речи о стечајној реорганизацији и њеном спровођењу у пракси.
ИНСОЛ организација је основана 1981. године и регистрована је у Француској. Данас има више од 800 чланова, углавном адвоката, рачуновођа и стечајних управника, као и зајмодаваца, регулатора, радника у правосуђу, кредитних менаџера и осигураватеља.
Мисија ИНСОЛ групе је преузимање водеће улоге у Европи у питањима везаним за несолвентност, пословни опоравак предузећа и олакшавање размене информација, идеја и професионалних искустава међу члановима.