Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Иницијатива за нову фазу преговора о Космету у складу са ставовима једног броја чланица СБ

Иницијатива за нову фазу преговора о Космету у складу са ставовима једног броја чланица СБ

Београд, 25. мај 2007. године - Министар за Косово и Метохију у Влади Републике Србије Слободан Самарџић изјавио је данас да су основни разлози због којих је Влада усвојила Иницијативу за отпочињање нове фазе преговора о статусу Косова и Метохије незадовољство исходом и начином вођења преговора који су трајали од 21. фебруара 2006. године до 10. марта ове године.

АУДИО: Конференција за новинаре Владе Републике Србије

Самарџић је на конференцији за новинаре, одржаној после седнице Владе, истакао да је резултат тих преговора свеобухватни предлог за решење статуса Космета, који су сачинили специјални изасланик УН Марти Ахтисари и његов тим, а који је Скупштина Србије одбила 14. фебруара.

Он је навео да је након тога, на преговорима вођеним између 21. фебруара и 2. марта, делегација Србије уложила више од 500 амандмана на тај предлог, што говори довољно о нашем ставу према његовој садржини.

Истовремено, Самарџић је указао на то да је одлуци Владе о усвајању Иницијативе претходила јучерашња консултација у којој су учествовали и председник Србије Борис Тадић и председник Владе Војислав Коштуница, као и министар спољних послова Вук Јеремић.

Разматрали смо комплетну ситуацију на Космету, као и садашње стање у међународним релацијама, и дошли до закључка да би добро било да се Влади да један такав предлог, објаснио је он и додао да су формални предлог Влади упутили Министарство спољних послова и Министарство за Косово и Метохију.

Министар је оценио да је сада дошао тренутак да Влада, односно држава, повуче конкретан потез и поднесе формалну и званичну иницијативу која је у складу са ставовима једног броја чланица СБ.

Према његовим речима, предлог резолуције који су дале Сједињене Америчке Државе заједно са Немачком неће проћи у Савету безбедности јер постоји озбиљна претња Русије ветом и незадовољство Кине и неколико несталних чланица СБ садржином предлога, тако да се не очекује да ће у догледно време резолуција проћи у овом телу УН.

Представници српске стране су месецима после неуспелог завршетка фазе преговора које је водио Ахтисари говорили о томе да има места преговорима и да се није ишло довољно напред да би се сматрало да је постигнут неки договор, подсетио је министар.

Говорећи о реалном времену које је потребно да генерални секретар УН прихвати поменуту иницијативу, Самарџић је рекао да, иако су шансе да се она усвоји мање од 50 одсто, то не значи да држава не треба да уради оно што јој је задатак.

Она ће бити права иницијатива и, што се наших интереса тиче, што краћа јер неко ко тражи преговоре значи да има добру вољу и намеру да на споразуман начин реши тај проблем, а онај ко то одбије значи да мисли да тај проблем треба решити у корист једне стране, закључио је министар за Косово и Метохију.

Потпредседник Владе Србије Божидар Ђелић изјавио је да је, приликом усвајања Уредбе о изменама и допунама Уредбе о привременом финансирању Републике Србије за период јануар-јун 2007, Влада предвидела приходе у буџету од 285,095 милијарди и расходе од 260,634 милијардe динара, чиме је остављен простор за суфицит у државној каси од 25,059 милијарди динара.

Он је прецизирао да је 260,634 милијарде динара укупног обима расхода ограниченo Законом о буџетском систему и додао да су издаци мањи за око 600 милиона динара од максимално дозвољеног обима утврђеног Законом о буџетском систему.

Према његовим речима, са цифром од 285,095 милијарди динара можемо бити задовољни зато што ће тиме буџет имати више могућности за финансирање у другој половини године из пореских извора него што је првобитно било планирано.

Истовремено, Ђелић је додао да са друге стране не можемо бити задовољни јер повећавање ових примања превасходно долази из повећања наплате ПДВ-а на увозну робу, уз напомену да су ови приходи одраз повећања нашег увоза и да је наш спољнотрговински дефицит порастао.

Уредба ће јавне финансије Републике вратити у уставни и законски оквир јер ће за који дан бити у потпуности утемељена на Уставу и закону, указао је Ђелић, уз напомену да овај акт обезбеђује редовно финансирање плата, пензија и социјалних принадлежности.

Ђелић је рекао да ће Уредба ступити на снагу дан после објављивања у Службеном гласнику, тачније 27. маја.

Потпредседник Владе је указао на то да Уредба покрива тек неколико недеља финансирања, дакле период до 30. јуна, и додао да је на консултацијама у Скупштини Србије постигнут договор о томе да Влада до 14. јуна усвоји Предлог закона о буџету за 2007. годину.

Када је реч о Националном инвестиционом плану, Ђелић је нагласио да се он овом уредбом у потпуности враћа у оквир буџета, а министар задужен за његово спровођење координира и надзире његове пројекте и средства.

Средства за реализацију НИП-а за првих шест месеци утврђена су у износу од 20,639 милијарди динара и исказују се у посебном члану према разделима, функцијама, економској класификацији и извору финансирања, објаснио је он.

Такође, Ђелић је истакао да је Влада за субвенционисање стамбених кредита обезбедила 200 милиона динара, који су на располагању Националној корпорацији за осигурање стамбених кредита од дана ступања на снагу Уредбе о привременом финансирању за период јануар-јун 2007. године.

До краја јуна у буџету за 2007. годину биће обезбеђена много значајнија средства за субвенционисање, најавио је он и потврдио да ће у склопу буџета бити изгласане и промене у пореским законима које ће омогућити укидање пореза на куповину првог стана.

На данашњој седници утврђена је апропријација за буџет од 65 милиона динара за исплату личних доходака за Јавно предузеће за подземну експлоатацију угља "Ресавица", док је за вршиоца дужности директора Агенције за приватизацију именована Весна Џинић, навео је Ђелић.

Он је рекао да је Влада јуче усвојила Предлог закона о изменама и допунама Закона о буџетском систему, који ће Скупштина Србије разматрати наредне недеље са још неколико других закона који су раније усвојени, као што су Предлог закона о изменама и допунама Закона о Влади, Предлог закона о изменама и допунама Закона о државној управи и Предлог закона о државним службеницима.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs