Од септембра два нова образовна профила – комерцијалиста и службеник осигурања
Београд, 11. јун 2007. године – Помоћник министра просвете у Влади Републике Србије Богољуб Лазаревић рекао је данас да ће у Србији од септембра ове године у 23 средње школе бити уведена два нова образовна профила у трајању од четири године – комерцијалиста и службеник осигурања.
Лазаревић је на конференцији за новинаре, одржаној у Трговачкој школи у Београду, истакао да су нови профили, заједно са три постојећа у подручју економије, права и администрације, део реформе средњег стручног образовања која се спроводи у сарадњи са немачком организацијом за техничку сарадњу ГТЗ.
Национални координатор пројекта Вера Шћекић навела је да су занимања настала на основу анализе потреба српске привреде и реалних захтева тржишта и указала на то да ће ученици током школовања имати и практичну наставу у школским виртуелним предузећима.
То значи да су профили, поред осталог, уведени и због добрих изгледа за запошљавање јер се процењује да ће наредних година у сектору осигурања бити отворено више од 15.000 нових радних места, а у трговини приближно 40.000 места, објаснила је Шћекић.
Она је додала да ће однос теоријских предмета и праксе бити 60:40, а ђаци ће, поред обуке у виртуелним предузећима у учионицама, имати и обавезну практичну наставу у фирмама које запошљавају такве стручњаке.
Избором занимања комерцијалиста ученици ће по завршетку школовања стећи знања о пословима свих сектора велетрговинског и спољнотрговинског предузећа, а службеник осигурања ће знати све о пословима осигуравајућих друштава, нагласила је Шћекић.
Национални координатор пројекта напоменула је да ће занимање службеник осигурања моћи да се стекне у школама у Бечеју, Новом Саду, Београду, Смедереву, Чачку, Нишу, Новом Пазару и Врању, а комерцијалиста у Сенти, Кикинди, Сомбору, Кули, Београду, Шапцу, Лозници и Горњем Милановцу.
За школе ће то значити и нови начин рада, прилагођавање организације наставе и услова рада, обуку наставника, отварање виртуелних учионица, као и израду уџбеника, додала је Шћекић.
Шеф пројекта ГТЗ Густав Рајер подсетио је на то да је ова организација за реформу економских школа у Србији до сада издвојила 5,9 милиона евра.