Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Србија сутра приступа Седмом оквирном програму ЕУ за истраживање и технолошки развој

Србија сутра приступа Седмом оквирном програму ЕУ за истраживање и технолошки развој

Београд, 12. јун 2007. године – Министар науке у Влади Републике Србије Ана Пешикан најавила је данас да ће се Србија од сутра придружити Седмом оквирном програму Европске уније за истраживање и технолошки развој, који ће нашој земљи омогућити учешће у научно-истраживачким иницијативама ЕУ равноправно са земљама чланицама.

Ана Пешикан
Пешикан је на конференцији за новинаре најавила да ће сутра у Бриселу, у име Србије, потписати приступање поменутом програму, који ће бити реализован од 2007. до 2013. године.

Она је прецизирала да укупан буџет програма износи више од 50 милијарди евра, а учешће у њему омогућава међународну научно-истраживачку сарадњу и реализацију пројеката из природних, техничких и друштвених наука.

Укључивање истраживача и научних радника у Седми оквирни програм представља први прави корак ка придруживању Србије Унији, истакла је Пешикан и оценила да укључивање у тај програм отвара велике могућности за научнике и истраживаче из наше земље.

Истовремено, она је изразила уверење да ће домаћи истраживачи који имају велики потенцијал успешно искористити све погодности овог програма и у томе ћемо им помоћи.

Према њеним речима, у оквиру Српске академије наука и уметности и Београдског универзитета биће основана агенција путем које би научни радници и истраживачи добијали подршку за своје пројекте којима би потом аплицирали за средства ЕУ.

Пешикан је изразила уверење да ће захваљујући квалитетним програмима истраживача доћи до поправљања квалитета и услова реалног живота у Србији.

Генерални директор Обједињеног истраживачког центра Европске комисије Роланд Шенкел истакао је да поменутим програмом за истраживање и технолошки развој руководи овај центар, који ће помоћи Србији да преузме научне и техничке основе законодавства ЕУ у областима очувања животне средине, квалитета хране, енергетике и безбедности.

Шенкел је изразио задовољство одзивом научника из Србије за учешће у овом програму и подсетио на то да је током прошле године више од 80 стручњака из Србије учествовало у неким од специјализованих радионица и програма Уније.

У Шестом оквирном програму, који се спроводио од 2002. до 2006. године, научни радници и истраживачи учествовали су у укупно 86 пројеката и примили 12 милиона евра, а истовремено су добили и приступ истраживањима која су довела до пројеката вредних више од 170 милиона евра.

Када је реч о плановима Министарства науке у наредном периоду, Пешикан је истакла да ће Министарство у предстојећем мандату подржати запошљавање научног кадра и радити на повратку стручњака из иностранства.

Она је такође навела да ће ресорно министарство наставити да стипендира научни кадар и објаснила да један од начина да се стручњаци из иностранства врате у земљу јесте њихово ангажовање на пројектима који ће бити покренути и реализовани у Србији.

Пешикан је рекла да је задовољна средствима која су Министарству науке припала из новог републичког буџета и подсетила на то да се из укупног бруто националног дохотка свега 0,3 одсто средстава издваја за унапређење науке.

Она је најавила да ће Министарство иницирати да се установе националне пензије за истакнуте личности из области науке, као што је већ учињено у култури и спорту.

Државни секретар Министарства науке Уранија Козмидис-Лубурић указала је на то да је изван постојећих буџетских средстава потребно обезбедити додатна средства за истраживаче и научнике.

Козмидис-Лубурић је навела да се већ ради на формирању донаторског фонда који ће чинити успешне банке, а у који је потребно укључити и велика привредна предузећа.

Она је најавила да ће ускоро бити одржан и скуп посвећен начину формирања донаторских фондова и томе где ће се њихова средства сливати и објаснила да ће средства из новооснованих фондова бити улагана у повратак српских стручњака из иностранства.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs