Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Култура и вера > Уписивање Гамзиграда на листу Унеска велика част и обавеза за Србију

Уписивање Гамзиграда на листу Унеска велика част и обавеза за Србију

Београд, 29. јун 2007. године – Председник Националне комисије Србије при Унеску Јован Ћирилов изјавио је данас да је уписивање палате Феликс Ромулијана (Гамзиград) код Зајечара на листу Унескове светске културне баштине велика част, али и велика обавеза за Србију.

Ћирилов је у изјави за агенцију Бета навео да је Унеско изразио задовољство због посла који је Завод за заштиту споменика културе Србије урадио у презентацији и припремама тог локалитета за листу светске баштине, што је потврда да, ако се посао добро обави, следи и признање.

Према његовим речима, уписивање касноантичког локалитета Гамзиград на Унескову листу светске баштине јесте велика част јер је сврстан у ред бисера светске културе, као што су Лувр у Паризу, Ермитаж у Санкт Петербургу, Кремљ у Москви или Велики зид у Кини.

Феликс Ромулијану, споменик римске дворске архитектуре, саградио је, на површини од приближно пет хектара, римски цар тетрарх Галерије (владао 293–305), а посветио га је својој мајци Ромули.

Уписивање неког споменика на Унескову листу светске баштине је велика обавеза за саму државу, која мора да брине о томе да се тај терен не експлоатише у комерцијалне сврхе, односно да се ту не граде хотели, ресторани и други слични садржаји, објаснио је Ћирилов.

Он је указао на то да комисија Унеска на сваке две године обавља стручну проверу стања локалитета и уколико се утврди да се споменик не одржава у складу с Унесковим стандардима или се користи у комерцијалне сврхе, уклања га с листе.

Према његовим речима, Национална комисија Србије при Унеску тренутно настоји да спречи изградњу објеката у близини комплекса средњовековних споменика на Косову и Метохији који се, такође, налазе на листи светске културне баштине.

Ћирилов је додао да ће следећа прелиминарна листа српских споменика који ће бити кандидовани за Унескову листу бити утврђена у октобру.

На Унесковој листи светске баштине, која постоји од 1972. године, налази се 851 локалитет – 660 културних, 166 природних и 25 мешовитих.


Мултимедија
Viva Vox – Новогодишњи концерт у Генералној скупштини УН у Њујорку (14. јануар 2013. године)

EXIT 2008 (одломак)

Финално вече "Песме Евровизије" 2008. у Београду (одломак)

Гуча 2007: Концерт Горана Бреговића (одломак)

Гуча - заштитни знак Србије (одломак)

Србија - победник "Песме Евровизије" 2007. (одломак)

Врста датотеке: Real Media. Извор: Радио-телевизија Србије

Прочитајте и
Помоћ настрадалом манастиру Хиландар
Дигиталне слике сачувале оно што је ватра уништила у Хиландару
ФОТО ГАЛЕРИЈА: ШЕСТ ВЕКОВА СРПСКЕ ПРЕСТОНИЦЕ

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs