Београд, 26. јул 2007. године – Министар за Косово и Метохију у Влади Републике Србије Слободан Самарџић изјавио је данас да Београд инсистира на томе да Савет безбедности УН донесе формалну одлуку о наставку преговора о Космету када Контакт група формулише тај предлог.

ВИДЕО:
Конференција за новинаре Владе Републике Србије
Самарџић је на конференцији за новинаре, одржаној после седнице Владе, указао на то да је Контакт група обавезна да одлуку о преговорима врати пред Савет безбедности УН, који мора да дâ "зелено светло" за наставак преговора, као што је то учињено и у новембру 2005. године.
Он је оценио да Контакт група на јучерашњем састанку у Бечу очигледно није донела никакву одлуку о преговорима Београда и Приштине и нагласио да је важно да то тело направи добар оквир за преговоре и предочи га двема странама.
Према његовим речима, ова група није преузела надлежности од СБ, већ просто пружа услугу Уједињеним нацијама у садашњој фази решавања питања будућег статуса Косова и Метохије.
Самарџић је навео да ово тело може да води консултације, даје предлоге, надзире и даје смернице за нове преговоре, али је Савет безбедности тај који доноси одлуке, уз напомену да Група треба да настави да се састаје како би што пре поднела предлог Савету безбедности.
Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Слободан Милосављевић саопштио је да су под контролом свих 16 активних пожара у Србији који захватају површину од 12.000 хектара, и прецизирао да у гашењу пожара, који су попримили размеру природне катастрофе, учествује више од 2.500 људи.
Милосављевић је истакао да је Влада на данашњој седници донела одлуку о формирању централног штаба који ће имати задатак да координира све активности око гашења и превенције пожара у целој Србији, при чему је координација тим штабом поверена Министарству унутрашњих послова.
Он је најавио да ће на седници Владе следеће недеље бити донета одлука о издвајању средстава из буџетске резерве за набавку нове опреме и средстава за гашење пожара, као и предлог о коришћењу средстава из текуће буџетске резерве за покривање дела трошкова који су до сада настали.
На седници Владе постигнут је и договор о томе да се у буџету за наредну годину и преко Националног инвестиционог плана обезбеди новац за обнављање уништене флоре на подручју погођеном пожарима и отклањање штете, додао је Милосављевић.
Истовремено, он је упутио апел грађанима да не пале ватру на њивама и у природи, с обзиром на то да је више од 90 одсто пожара последица људског немара и небриге.
Влада Србије апелује на све грађане да се у што већој мери укључе у гашење пожара, будући да је готово немогуће постићи резултат без њиховог ангажовања, поновио је министар и додао да велику помоћ у заустављању пожара има и руски авион који ће данас дејствовати у пет налета.
Милосављевић је најавио да ће наредне недеље Влада донети мере за санацију штета у аграру због суша и дуготрајних врућина и додао да је Министарство предложило мере које се тичу спољне трговине одређеним ратарским културама.
Према његовим речима, процењено је да би приноси кукуруза и соје, који су највише угрожени сушом, могли да буду мањи за 20 до 30 одсто од просечних, а очекује се и слабији род сунцокрета и шећерне репе, као и нешто слабији род младог засада воћа.
Помоћник министра унутрашњих послова у Влади Републике Србије за Сектор заштите и спасавања Предраг Марић истакао је да је у протеклих неколико дана избило приближно 800 пожара у Србији, али да су сви локализовани и под контролом.
Марић је објаснио да је јуче руски специјални авион, који је дејствовао у источној Србији, имао шест налета, што је знатно допринело гашењу пожара.
Он је потврдио да је у Делиблатској пешчари ватра стављена под контролу, уз учешће снага Војске Србије, полиције, Жандармерије и локалног становништва и напоменуо да у гашењу тог пожара није учествовао руски авион.