Беч, 30. август 2007. године – Међународна посредничка тројка – представник ЕУ Волфганг Ишингер, представник САД Френк Визнер и представник Руске Федерације Александар Боцан Харченко и делегација преговарачког тима Србије за разговоре о будућем статусу Космета одржали су данас састанак у Бечу у склопу припрема за нови круг преговора о будућем статусу Косова и Метохије.
 |
 |
Вук Јеремић и Слободан Самарџић |
 |
Фото: Танјуг |
 |
Делегација Србије, предвођена министрима – за Косово и Метохију Слободаном Самарџићем и спољних послова Вуком Јеремићем, представила је међународним посредницима предлог за суштинску аутономију на Космету.
Јеремић је изјавио да је са посредничком тројком договорено да треба што пре да почну директни разговори Србије и представника косметских Албанаца, који треба да буду одржани на маргинама Генералне скупштине УН у Њујорку.
Он је додао да је јако важно да су Београд и Приштина, као и посредничка тројка, постигли сагласност о томе да мора постојати апсолутна приврженост миру, као и да претње насиљем и изјаве у том смеру нису прихватљиве.
Улазимо у деликатну фазу. Покушаћемо да нађемо компромисно решење које ће обезбедити мирну и стабилну будућност западног Балкана. Насиље и претње насиљем не иду у том смеру, истакао је Јеремић.
Самарџић је пренео да је посредницима представљено виђење Србије како треба да изгледа будући статус Космета.
Представили смо концепт који је комплексан и који има за циљ да се пронађе решење овог проблема. Према нашем плану, Косово и Метохија би имало више надлежности него што је имало за време бивше СФРЈ, за време владавине Слободана Милошевића, као и данашњег уставног оквира, навео је Самарџић.
Он је указао на то да је предлог Србије отворен за дискусију, не у облику "узми или остави", већ да се и друга страна ангажује у преговорима.
Надамо се да ће два наша принципа које смо понудили тројци бити прихваћени – да директно разговарамо са Приштином и да имамо као тему статус, а не друга питања, која су такође важна, као што је заштита културних и верских објеката и слично, рекао је Самарџић.
Представник ЕУ за статус Космета Волфганг Ишингер изјавио је да је на састанцима са делегацијама Србије и косметских Албанаца владала конструктивна и пријатељска атмосфера и најавио да ће се посредничка тројка са представницима Београда и Приштине следећи пут срести крајем септембра, на маргинама Генералне скупштине УН у Њујорку.
Он је додао да су обе стране поновиле приврженост процесу, који ће бити окончан извештајем тројке генералном секретару УН 10. децембра.
Пре подне је посредничка тројка, у седишту Министарства европских и спољних послова Аустрије, разговарала са делегацијом косметских Албанаца.