Начињен први корак ка успостављању савета за штампу у Србији
Београд, 7. септембар 2007. године – Помоћник министра културе задужен за медије Драган Јањић изјавио је данас да су удружења новинара у Србији, усвајањем Кодекса новинара, начинила први корак ка успостављању савета за штампу, независног тела које ће проверавати да ли је рад штампаних медија у складу са правилима професије.
Јањић је учествујући на јавној расправи "Имплементација новинарског кодекса и формирање Савета за штампу као система саморегулације", у организацији Министарства културе и Фондације "Конрад Аденауер", оценио да медији у Србији не могу бити унапређени без саморегулације јер су они део друштва за чије промене закони нису довољни.
Он је рекао да је Кодекс, који су Удружење новинара Србије (УНС) и Независно удружење новинара Србије (НУНС) усвојили прошле године, први корак у успостављању система саморегулације.
Помоћник министра је најавио да Министарство културе неће директно учествовати у финансирању рада савета када он буде формиран, с обзиром на то да онај ко финансира може и да утиче на рад овог тела.
Министарство је издвојило средства за подстицање припрема за савет – израду неопходних докумената и у извесној мери за јавну расправу како би допринело оснивању тог тела, рекао је Јањић, уз напомену да би ту требало да се заврши утицај извршне власти на оснивање овог тела.
Новинар Лидија Кујунџић навела је да је студија изводљивости "Успостављање саморегулативног тела – Савета за штампане медије у Србији" показала да 84 одсто новинара, уредника и управљачких структура штампаних медија сматра да треба формирати савет за штампу.
Већина испитаника постигла је сагласност о томе да Савет треба да има трипартитну структуру, односно да треба да га чине представници новинара у ширем смислу те речи – новинара, уредника, новинарских удружења, као и представници медијске индустрије - власника и издавача, и представници јавности, додала је Кујунџић.
Она је указала на то да када је реч о надлежностима савета, 85 одсто испитаника сматра да он треба да прати рад штампе, 82 одсто да треба да реагује, 73 одсто да треба да прима жалбе и одлучује о њима, а 78 одсто сматра да савет треба да санкционише медије, при чему би се под казном подразумевало и упозорење.
Истраживање је урађено за НУНС, уз подршку ОЕБС-а, а обухватило је главне и одговорне уреднике и руководеће структуре 19 штампаних медија – 13 дневника и шест недељника, као и пет новинарских удружења.