Београд, 11. септембар 2007. године – Државни секретар Министарства културе Владе Републике Србије Ивана Стефановић истакла је синоћ, отварајући најстарију српску културну манифестацију – 73. Вуков сабор у Лозници, да се на име Вука Стефановића Караџића и данас ослањамо при одређивању националног идентитета и сваковрсне културне оријентације.
Стефановић је навела да је Вуково дело чврсто и ненарушиво, али трајно отворено за додатна истраживања, научна открића и књижевна заокруживања, и то не само у домену језика имајући у виду да је Караџић био научник великог формата.
Она је потврдила да ће Министарство културе дати планирану подршку трајним вредностима и одрживим пројектима од националног значаја, чему Вук Караџић и његово дело свакако припадају.
Поруке привржености Вуку и његовом делу, као путоказима за нова прегнућа, упутили су представница огранка "Вукове задужбине" из Градишке у Републици Српској Радана Вила-Станишљевић и председник општине Медијана у Нишу Драгослав Ћирковић.
У уметничком делу прве саборске вечери под називом "Српско-бечки програм – музика Вуковог времена" наступили су академски хор и камерни оркестар Студентског културног центра Универзитета у Нишу.
У Галерији "Мина Караџић" претходно је директор "Историјског архива" у Нишу Иванка Станчевски отворила документарну изложбу те установе, коју је приредила Љиљана Ђурковић, под називом ''Ниш кроз историју и време'', док је испред "Вуковог дома културе" приређено туристичко представљање Ниша.
У родном крају великана наше културе свакодневно ће се одржавати саборски програми до недеље, када ће у Тршићу бити приређена завршна свечаност наше најстарије традиционалне манифестације у култури.
Овогодишњи Вуков сабор организовали су Скупштина општине Лозница и Центар за културу "Вук Караџић" из тог града, покровитељи су министарства културе, просвете, науке и економије и регионалног развоја Владе Србије, док је медијски покровитељ манифестације Радио-телевизија Србије.