 |
Фото: Фонет |
Председник Скупштине Србије Оливер Дулић изјавио на конференцији за новинаре да су "Дани европске баштине" важни како би се показало да је Србија снажан и утицајан део европске културе.
Он је изразио задовољство тиме што ће данас испред Дома Народне скупштине бити подигнуте заставе Савета Европе (СЕ) и Европске уније, и оценио да је то историјски тренутак.
Дулић је изразио наду да ће овај дан бити почетак поштовања те заставе као симбола нечега чему српско друштво стреми, а то је да постане део уједињене Европе.
Председник Скупштине је указао на то да на том путу Србија има велику подршку пријатеља из Европе који данас бораве у Београду.
Министар културе у Влади Републике Србије Војислав Брајовић истакао је да данас Србија почиње велике промене у области заштите културног наслеђа потписивањем више међународних докумената којима ће бити прихваћен систем европских конвенција о заштити културне баштине у целини.
Брајовић је оценио да треба поштовати културни сопствени идентитет, али да се међусобна сарадња заокружује у слогану "јединство различитости".
Поносни смо на то што се централна европска прослава обележава у Србији, земљи богате историје и наслеђа, која представља спој различитих култура, истакао је министар културе.
Он је нагласио да Министарство културе све споменике на Косову и Метохији третира као споменике културе Србије и навео да је, уз помоћ Унеска, обновљено више од 30 споменика.
Генерални секретар Савета Европе Тери Дејвис изразио је задовољство боравком у Београду и присуством тој манифестацији, и указао на то да је Србија после приступања СЕ испунила скоро све обавезе и прешла велики део пута.
За културно наслеђе на Косову и Метохији Дејвис је рекао да то није наслеђе само Србије већ и свих Европљана.
Шеф делегације Европске комисије у Србији Жозеп Љоверас навео је да је циљ Европске комисије да се Србији помогне у интеграцији у ЕУ, уз оцену да Србија заједно са Европском комисијом ради у том правцу.
За Европску комисију познавање културе једног народа битно је за побољшање односа са том земљом, напоменуо је Љоверас.
Он је изразио очекивање да ће преговори о Косову и Метохији резултирати обострано прихватљивим решењем и нагласио да Европска комисија и Савет Европе подржавају обнову културних споменика на Космету, као и да је Европска комисија спремна да издвоји средства и уложи напор како би се подржала иницијатива Унеска.
Манифестацији "Река – токови наслеђа", која ће бити одржана у Београду, а чији је циљ да упозна јавност са заједничким европским културним простором, присуствоваће и европски комесар за културу и образовање Јан Фигел.
У Дому Народне скупштине биће одржан међународни округли сто "Заједничко наслеђе Европе у покрету – давање нових вредности развојним потенцијалима југоисточне Евопе", на којем ће бити представљена заједничка искуства у спровођењу пројеката рехабилитације наслеђа као доприноса побољшању живота грађана, са посебним оствртом на искуства земаља југоисточне Европе.
Након тога следи потписивање европских конвенција – о археолошком наслеђу, о пределу, и конвенције о вредности културног наслеђа за друштво.
Данас ће бити организована и прослава Дана европске заставе, када ће испред Народне скупштине бити подигнута велика застава Савета Европе.
"Дани европске баштине" биће свечано обележени вечерас и у Позоришту на Теразијама.
Савет Европе покренуо је манифестацију "Дани европске баштине" 1991. године, уз финансијску помоћ Европске комисије, са циљем да повећа свест европских грађана о значају наслеђа и културне различитости европског континента.
У манифестацији учествује 49 земаља потписница Европске конвенције о култури из 1954. године.
Процењује се да сваке године приближно 20 милиона људи посети 30.000 споменика и локалитета који су укључени у овај пројекат.