Београд, 7. новембар 2007. године – Министар просвете у Влади Републике Србије Зоран Лончар и председник Скупштине Вукове задужбине академик Дејан Медаковић потписали су данас Протокол о сарадњи Министарства просвете и Вукове задужбине.
 |
 |
 |
Зоран Лончар и Дејан Медаковић |
 |
Фото: Фонет |
Лончар је том приликом у Дому Вукове задужбине изјавио да обе стране полазе од опредељења да образовни процес у Србији треба да почива како на савременим европским принципима и стандардима, тако и на богатој и доброј традицији чији је утемељивач био Вук Стефановић Караџић.
Према његовим речима, сарадња ће обухватити и остваривање програма који доприносе укључивању ученика и студената у све облике рада којима се унапређује учење и чување трајне Вукове поуке и поруке.
Он је навео да је Протоколом предвиђено и побољшање образовања младих у области очувања српског језика и писма, изучавање Вуковог дела, као и организовање одговарајућих школа учења српског језика за децу из дијаспоре.
Медаковић је изјавио да је потписивањем овог протокола отворена нова ера сарадње Министарства и Вукове задужбине, која ће допринети бољем образовању младих и очувању Вуковог наслеђа.
Он је изразио захвалност министру на његовом личном ангажовању на тој сарадњи и оценио да ће убудуће рад ове задужбине бити знатно олакшан на бројним задацима који је очекују.
Медаковић је најавио и да ће Министарство просвете од почетка следеће године бити покровитељ издања алманах - календара "Даница", са жељом да свака школска библиотека на територији наше земље добије по један примерак.
Министарство ће годишње, како је навео, бити покровитељ једног броја листа "Задужбина", тако што ће сносити трошкове његовог штампања, док ће Вукова задужбина по један примерак бесплатно доставити свим школама.
Он је додао да ће заједнички бити покренута и акција очувања Вукове родне куће у Тршићу, као културног споменика од националног значаја.
Вукова задужбина основана је 1987. године, поводом обележавања 200-годишњице рођења Вука Караџића, с циљем да трајно обележава име и дело великана и подстиче развој наше културе у духу Караџићевих традиција.