Београд, 9. новембар 2007. године – Представници верских заједница у Србији истакли су данас да међу њима постоји дијалог, али да се он мора одржавати и унапређивати јер недостатак комуникације међу различитим верама води ирационалном гневу.
Представници Српске православне цркве, Исламске заједнице, Католичке цркве и Јеврејске заједнице нагласили су, другог дана неформалне регионалне конференције министара југоисточне Европе надлежних за послове културе “Унапређење међукултурног дијалога и Бела књига Савета Европе“, да бољем разумевању може допринети и интеркултурална сарадња.
Епископ јегарски Српске православне цркве (СПЦ) Порфирије Перић навео је, указујући на то да сама реч "култура" вуче корене од речи "култ", да између културе и вере постоји тесна веза и да је дијалог у суштини хришћанства.
Он је током дискусије подсетио на то да је и Херодот рекао да су сви народи различити, али да сви имају и једну заједничку особину, а то је да сваки има неки олтар пред којим се моли Богу.
Према његовим речима, култура представља производ религије и између њих постоји тесна веза, а хришћанство је вера дијалога и није добро да човек буде сам, потребно му је друштво унутра којег ће он остати то што јесте, при чему различитост има задатак да толерише другачије.
Београдски надбискуп Римокатоличке цркве Станислав Хочевар указао је на то да култура у модерном друштву мора бити приоритет над приоритетима јер ниједан домен личног и друштвеног живота не изражава тајну постојања човека као она, нити може да послужи да се створи јединство различитости.
Овде на ушћу Саве у Дунав, где је граница између Истока и Запада, потребно је од зоне конфликтности створити зону комплементарности, истакао је Хочевар и додао да је то могуће урадити једино кроз прихватање других култура и конфесија.
Он је закључио да је пут будућности друштва брига о човеком достојанству и стварање цивилног друштва где ће сви живети "отвореним идентитетом".
Врховни рабин Јеврејске заједнице Србије Исак Асијел рекао је на скупу да је различитости створио Бог и да због тога управо у различитом Бога и видимо, и указао на то да сусрет са различитим може бити обогаћујуће или претеће искуство, што зависи од нас самих.
Асијел је навео да људи стално срећу друге који су различити по раси, вери, језику који говоре и култури, али да то не треба посматрати као претњу већ од свакога треба учити, с обзиром на то да сваки човек зна нешто што други не знају.
Директор Медија центра Мешихата Исламске заједнице у Србији Хајрудин Балић навео је да на територији Санџака у којем заједно живе и хришћани и муслимани никада није било ратова управо захваљујући толеранцији верских лидера.
Балић је изнео став да је управо недостатак разумевања различитости и довео до ратова и несрећа које су се догодиле на нашим просторима.
Саветник у Министарству вера Владе Републике Србије Драган Новаковић нагласио је да то министарство настоји да допринесе развоју демократије и дијалога кроз унапређење односа са свим верским заједницама.
Новаковић је указао на то да држава сарађује са црквама и верским заједницама у циљу унапређења слободе и толеранције, а истовремено води рачуна и о верском образовању младих.
Он је додао да у циљу побољшања верске толеранције Министарство разматра могућност примене Декларације УН о забрани верске клевете.
Представница Културног центра "ДамаД" из Новог Пазара Зибија Дервишхалитовић-Шаренкапић нагласила је да је у региону Санџака покретање дијалога неопходно како би се људи суочили са прошлошћу и стратешки сагледали будућност.
Она је навела да се припадници мањина суочавају са етничком дистанцом која постоји између већинског народа и њих и додала да је данас присутна и политичка манипулација мањинама.
На конференцији је вођена дискусија и о међукултурном дијалогу Европе и суседних региона – јужних обала Средоземља и Блиског истока, при чему је Влада Србије уверена у то да регион југоисточне Европе може да пружи важан допринос у том погледу.
Том приликом представљен је Центар “Север-југ“, институција заснована на Парцијалном споразуму Савета Европе, која има богато искуство у овој области и може да послужи као платформа за иницијативе.
Ова неформална конференција је завршни догађај у оквиру председавања Србије Комитету министара Савета Европе, које се званично завршава предајом мандата Словачкој 12. новембра у Стразбуру.