Образложени Предлог закона о буџетском систему и сет пореских закона
Београд, 14. децембар 2007. године – Министар финансија у Влади Републике Србије Мирко Цветковић образложио је данас посланицима у Скупштини Србије Предлог закона о буџетском систему и сет пореских закона.
Цветковић је навео да ће закон о буџетском систему прецизније дефинисати и појаснити извесне проблеме који су уочени, увести обавезу да се одређена предузећа чији је оснивач држава, а која то до сада нису била, укључе у систем трезора, што ће постепено омогућити увођење трогодишњег планирања буџета.
Министар финансија је рекао да је уочено да се у буџету све више појављују дугорочни пројекти, па се све више јавља и потреба да се буџет планира на неколико година, као што је то пракса многих земаља.
Он је објаснио да измене Закона о порезу на добит предузећа предвиђају стварање услова за усаглашавање постојећих норми са новим Законом о рачуноводству и ревизији, Законом о привредним друштвима, Законом о тржишту хартија од вредности и других финансијских инструмената и Законом о девизном пословању и банкама.
Према његовим речима, поједини проблеми у опорезивању обвезника, као што је једноставнији и бржи поступак утврђивања и наплате капиталног добитка, биће решени овим законским решењем, при чему ће бити обављено и усклађивање са пореским прописима развијених земаља у погледу опорезиве добити, односно признавања прихода и расхода из финансијских извештаја.
Стопа пореза на приходе странаца смањује се са 20 на 15 одсто, капитални добитак не остварује се при продаји свих врста дужничких хартија од вредности чији је издавалац Република, аутономна покрајина, јединица локалне самоуправе или НБС, а порез по одбитку плаћа се на приходе нерезидентног обвезника по основу извођења естрадног, забавног, уметничког, спортског или сличног програма у Србији, који нису опорезовани као доходак грађана, прецизирао је министар.
Он је указао на то да измене Закона о порезу на доходак грађана предвиђају ослобађање пољопривредника обавезе плаћања пореза на приходе од пољопривреде и шумарства на катастарски приход за период од две године (2008. и 2009. године), као и снижење стопе пореза на приходе од пољопривреде и шумарства са 14 на 10 одсто, чиме је она уједначена са стопом пореза на приходе од самосталне делатности.
Цветковић је додао да су тим законским решењем, између осталог, предвиђени и смањење стопе пореза на капитални добитак са 20 на 10 одсто, промена начина уређења пребијања капиталних губитака капиталним добицима, давање подстицаја за развој и инвестирање у пољопривреду.
Према његовим речима, измене Закона о административним таксама предвиђене су у основи због потребе прописивања републичких административних такси за списе и послове републичких органа који су раније били у надлежности државне заједнице СЦГ.
Министар финансија је навео да предлог закона, који је упутила Влада, овим решењем обухвата таксе дипломатских и конзуларних представништава Србије, као и других органа који су преузели надлежности државне заједнице.
Министар за инфраструктуру Велимир Илић рекао је да измене Закона о јавним путевима, између осталог, предвиђају да накнаде за одржавање путева од акциза на деривате нафте и гаса у 2008. години буду 15 одсто, а од 1. јануара 2009. године 20 одсто.
Илић је рекао да би овим законским решењем требало да буде решен проблем недостатка средстава за финансирање радова на одржавању магистралних и регионалних путева у Србији које обавља Јавно предузеће "Путеви Србије".