Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Карцином грлића материце излечив ако се открије на време

Карцином грлића материце излечив ако се открије на време

Београд, 25. јануар 2008. године – Директор службе епидемиологије из Института за радиологију и онкологију Ана Бекић изјавила је данас, на предавању одржаном поводом Европске недеље превенције рака грлића материце, да је ова болест излечива ако се открије на време, али да се већина жена лекару јави у поодмаклој фази болести.

Бекић је том приликом нагласила да је циљ националног програма за превенцију рака грлића материце да се посебно укаже на све факторе ризика настанка овог оболења, који су великом делу жена непознати.

Члан Удружења пословних жена Јасмина Кнежевић упозорила је на то да у Србији на 100.000 жена од рака грлића материце годишње оболи 27, а умре 13 жена.

Кнежевић је напоменула да широм света од рака грлића материце годишње оболи приближно пола милиона жена, од којих премине 250.000, што значи да 685 жена дневно умре од последица ове болести.

Она је навела да је основни узрок ове врсте карцинома вирус хуманог папилома и додала да је вакцином, која је регистрована 2006. године, могуће превенирати више од 70 одсто случајева рака грлића материце који су проузроковани одређеним типовима хуманих папилома вируса.

Члан Радне групе која се бави превенцијом карцинома грлића материце Жељко Перишић указао је на нужност редовних гинеколошких прегледа и израде Папаниколау теста (цервикални скрининг) који може открити преканцерозна оштећења грлића материце или сâм рак грлића материце.

Према његовим речима, ако се цервикалним скринингом установи да постоје измењене ћелије на грлићу материце, поступак се понавља, а уколико је резултат и тада позитиван, пацијенткиња се упућује на колпоскопију и/или на биопсију како би се утврдило да ли су преканцерозна оштећења још присутна.

Он је додао да програми у којима се комбинују вакцинисање као примарна превенција и скрининг метода као секундарна превенција показују максималну ефикасност у борби против рака грлића материце.

Недељу превенције ове болести покренула је Европска асоцијација против рака грлића материце, а акцију у градовима Србије иницирало је Министарство здравља, уз подршку Института за јавно здравље Србије "Милан Јовановић Батут", градских завода за јавно здравље, јавних установа здравствене заштите и Градског секретаријата за здравство, уз мото "Београд женама Београда".


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs