Београд, 26. март 2008. године – Министар просвете у Влади Републике Србије Зоран Лончар присуствовао је данас Скупштини Задужбине "Доситеј Обрадовић" на којој је усвојен план рада за 2008. годину, у којем централно место припада обележавању 200 година од Доситејевог оснивања Велике школе.
 |
Фото: Танјуг |
Лончар је том приликом најавио да ће ускоро бити потписан протокол о сарадњи Задужбине и Владе, у складу с којим ће Влада издвајати средства за подршку програмима те институције.
Он је оценио да институције од националног значаја, у које се убраја и Доситејева задужбина, не треба да буду препуштене само волонтерском раду ентузијаста, већ да је неопходно да Влада, у сарадњи са другим институцијама као што су Универзитет, Савет за високо образовање и друге, пружи континуирану материјалну подршку.
Лончар је, у име Владе и Министарства просвете, упутио честитке Задужбини на досадашњем раду и нагласио да у 2007. години не би био тако успешно обележен јубилеј два века доласка Доситеја у Србију без њеног ангажовања и доприноса.
Он је истакао да је став Владе да треба поштовати традиционалне вредности и да се државне институције темеље на порукама Доситеја, као и да је у том духу у свим школама на почетку школске године одржан јавни час посвећен великом српском просветитељу.
Министар просвете је подсетио на то да је у оквиру прошлогодишњег јубилеја одржан низ манифестација, као и да је Београдски сајам књига био у знаку овог српског просветитеља и књижевника.
Председник Скупштине Задужбине Миодраг Бабић подсетио је у уводној беседи на најважније активности у прошлој години – отварање спомен-музеја у Доситејевој родној кући у Чакову, одржавање академије, симпозијума и штампање Доситејевих Сабраних дела и друге.
Он је рекао да је Доситеј остварио снажан утицај на стварање нове, модерне српске државе и да су се у његовом образовању преплитала античка схватања мудрости и вредности грчке и руске реформаторске идеје.
Доситеј је био једини човек тога доба који је имао огроман углед и ауторитет у разједињеном и расцепканом српском народу на кога је остварио целовит и јединствен утицај, нагласио је Бабић и додао да је тај просветитељ више од свега желео слободу Србији.
Према његовим речима, будућа делатност Задужбине мора да буде у складу са именом које носи, делом које проучава и на које се ослања.
На седници Скупштине Задужбине закључено је да је прошлогодишњи план рада успешно реализован.
Лончар је након Скупштине Задужбине новинарима рекао да би до краја априла Министарство просвете требало да утврди тачан број запослених у образовању и да са репрезентативним синдикатима утврди да ли је потребна рационализација радних места.
Он је указао на то да је Протоколом о зарадама у просвети током 2008. године, који је потписан у децембру прошле године, предвиђено гарантовано повећање зарада од укупно 10 одсто, док би уштедом требало да буду обезбеђена средства за додатну повишицу од пет одсто.
Министар просвете је навео и да је просветним радницима у српским срединама на Косову и Метохији поручено да без обзира на једнострано проглашење независности покрајине, све тамошње школе које раде по наставним програмима Србије треба потпуно редовно да одржавају наставу.
Лончар је подсетио на то да је предложио да сва српска деца која похађају основне и средње школе на територији Космета добију ученичке стипендије и да на почетку наредне школске године за њих буду обезбеђени и бесплатни уџбеници.