Прерађен текст Нацрта закона о култури објављен на сајту ресорног министарства
Београд, 21. април 2008. године – Министарство културе Владе Републике Србије саопштило је данас да је на свом сајту објавило прерађен текст Нацрта закона о култури који је допуњен и усклађен с примедбама које су резултат јавне расправе, као и мишљењима других надлежних министарстава.
У саопштењу се наводи да се новине у односу на нацрт овог закона који је био на јавној расправи односе на остваривање општег интереса у култури, на Савет за културу који бира Народна скупштина, на регулисање права националних мањина у оснивању установа културе, као и прецизније дефинисање обавеза расписивања јавних конкурса за финансирање пројеката.
Такође, новим нацртом усвојене су примедбе уметничких удружења у погледу обавеза плаћања доприноса за обавезно пензијско, инвалидско и здравствено осигурање самосталних уметника преко репрезентативних уметничких удружења, која ће вршити упис у евиденцију уметника као поверен посао.
У новом нацрту закона подробније се регулишу и питања приватизације у култури и ограничења, односно забране одређених категорија јавних установа културе.
Министарство културе ће до краја априла објавити и преднацрте закона о обавезном примерку публикација, закона о старој и реткој књизи, закона о непокретном културном наслеђу, закона о музејима и музејској делатности, а током маја и преднацрте закона о архивама и архивској служби, као и закона о задужбинама и фондацијама.
Сет ових закона резултат је десетомесечног рада Министарства културе, матичних установа, комисија у којима је било ангажовано више од 100 стручњака из различитих области, као што су заштита културних добара, музеологија, архивистика, библиотечка делатност, међународно право.
У условима техничке Владе није могуће спровођење јавне расправе о овим преднацртима закона, али ће бити остављена могућност да се примедбе и предлози за измене и допуне достављају матичним установама како би се, када се стекну услови, ови закони нашли у редовној скупштинској процедури.
Министарство културе, истовремено, указује на важност хитног усвајања ових закона, имајући у виду то да су важећи закони у култури донети деведесетих година прошлог века, додаје се у саопштењу.